A A A

Mikrofon kwantowy z Uniwersytetu Stanforda "policzy" dźwięk

27 lipca 2019, 09:10
Naukowcy opracowali mikrofon kwantowy, który pozwoli policzyć fonony – cząstki odpowiadające za rozchodzenie się dźwięku.
Mikrofon kwantowy z Uniwersytetu Stanforda

Fizycy z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali mikrofon kwantowy. Podobny wynalazek opracowali już w 2012 roku naukowcy z Uniwersytetu Technologii Chalmers celem badania dźwięków o niskiej częstotliwości. Nowy wynalazek idzie jednak o krok dalej – ma służyć do zliczania fononów.

Fonony to cząstki dźwięku wydzielające się podczas zderzeń cząsteczek tworzących falę dźwiękową. W rzeczywistości są to niewielkie skupiska energii wyrzucanej się z atomów ośrodka pod wpływem drgania. Zaprojektowane przez badaczy narzędzie pozwoli uwięzić je do badania, a nawet określić ich  liczbę.

Naukowcom chodzi głównie o zarejestrowanie tzw. „szeptów atomów", czyli najcichszych dźwięków w przyrodzie. Przeciętnie słuch ludzki rejestruje odgłosy o częstotliwości nie mniejszej niż 20 Hz. Te powstające w wyniku samoistnego przemieszczania się atomów w ośrodku są dla nas niesłyszalne właśnie ze względu na zbyt niską częstotliwość drgań.

Badania te nie są oczywiście tylko naukową ciekawostką. Ich celem jest głębsze poznanie natury dźwięku, co może w praktyce przyczynić się do tego, że za parę lat sprzęt audio będzie działał zupełnie inaczej.

fot. 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto