A A A

Miliony za głowę hakera

16 kwietnia 2020, 09:30
Władze USA są skłonne zapłacić za informacje o północnokoreańskich cyberprzestępcach.
Miliony za głowę hakera

Informacje na temat hakerów z Korei Płn. są warte nawet 5 mln dolarów.

O wyznaczeniu nagrody poinformowały we wspólnym komunikacie amerykańskie ministerstwa spraw zagranicznych, skarbu i bezpieczeństwa wewnętrznego (Department of State/Treasury/Homeland Security) wraz z Federalnym Biurem Śledczym (FBI). Instytucje te są skłonne zapłacić za informacje dotyczące zarówno samych cyberprzestępców, jak i prowadzonych lub planowanych przez nich operacji.

W komunikacie podsumowano ostatnie działania Korei Płn. w cyberprzestrzeni. Dokument bazuje na ubiegłorocznym raporcie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szczegółowo opisano w nim taktykę północnokoreańskich władz, która polega na angażowaniu hakerów w celu pozyskiwania funduszy dla reżimu w Pjongjangu (Phenianie).

 

Przestępstwa pod państwowym szyldem

Władzom Korei Płn. zarzucono w raporcie ONZ zlecanie popełniania przestępstw takich jak kradzieże pieniędzy z banków i innych instytucji finansowych, kradzieże środków z giełd kryptowalut, a także różne rodzaje wymuszeń. Należą do nich ataki z wykorzystaniem oprogramowania szantażującego (ransomware), dokonywane zarówno na osoby prywatne, jak i urzędy lub instytucje państwowe, oraz obciążanie ofiar długoterminowymi „płatnymi usługami konsultacyjnymi", które miałyby polegać na wskazaniu słabych punktów w ich systemach i zapobieżeniu ewentualnym atakom w przyszłości.

Amerykańskie władze są zdania, że w wyniku operacji hakerskich związanych z samymi bankami rząd Korei Płn. zdobył co najmniej 2 mld dolarów.

 

Trzymajcie się z daleka

W dodatku przy komunikacie znalazły się odsyłacze do zasobów rządu USA związanych z cybernetycznymi przedsięwzięciami władz KRLD; materiały te mają pomóc firmom i instytucjom państwowym chronić się przed zagrożeniami związanymi z działalnością północnokoreańskich hakerów.

Amerykańskie władze ostrzegają także przed konsekwencjami firmy, które mogą bezpośrednio lub pośrednio pomagać hakerom z Korei Płn. Na liście działań odwetowych rządu USA znajdują się takie sankcje jak zajęcie funduszy i innych aktywów.

Zasady przyznawania nagród za informacje o cyberprzestępcach przedstawiono na stronie Departamentu Sprawiedliwości w sekcji „Rewards for Justice".

fot. Department of State, Treasury, Homeland Security, FBI


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto