A A A

Morele.net ukarane za wyciek danych

19 września 2019, 16:45
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.
Morele.net ukarane za wyciek danych

Urząd Ochrony Danych Osobowych ogłosił właśnie nałożenie kary na sklep internetowy Morele.net. Za wyciek danych swoich klientów serwis będzie musiał zapłacić 2,8 miliona złotych.

To największa jak do tej pory kara nałożona przez UODO. Kwota poprzedniej nie przekroczyła miliona złotych.

Do zdarzenia doszło w październiku 2018 roku, a efektem wycieku było upublicznienie danych 2,2 milionów użytkowników.

Sklep zapowiada dalszą walkę o swoje dobre imię. Podaje w wątpliwość sposób oceny materiału dowodowego i wnioskuje o ponowne rozpatrzenie sprawy przez innych biegłych. Zdaniem dr. Macieja Kaweckiego, prawnika reprezentującego Morele.net, trudno mówić w tym wypadku o wycieku. Upublicznienie danych miało być wynikiem ataku hakerskiego, któremu firma nie mogła zapobiec, mimo że aktywnie inwestowała w ostatnich latach w usprawnianie systemów bezpieczeństwa, testy i audyty. Cyberprzestępcy wykorzystywali dane do generowania fałszywych linków do dokonania płatności.

fot. Morele.net

 

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto