A A A

Mozilla naciska na Kongres Stanów Zjednoczonych

26 maja 2020, 10:15
Kilka firm internetowych apeluje do Izby Reprezentantów w sprawie uchwalenia ustawy chroniącej prywatność internautów.
Mozilla naciska na Kongres Stanów Zjednoczonych

Historia wyszukiwania powinna podlegać ochronie sądowej – twierdzi Mozilla.

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych pracuje nad zestawem regulacji prawnych noszących nazwę USA Freedom Reauthorization Act. Miałyby one zakazać instytucjom śledczym inwigilacji elektronicznej bez uzyskania nakazu sądowego.

 

Mozilla i inni

Fundacja Mozilla, Engine, Reddit, Reform Government Surveillance, Twitter, i2Coalition i Patreon zwróciły się do amerykańskich kongresmenów, aby wyraźnie zabronili gromadzenia historii wyszukiwania i przeglądania internetu bez zgody sądu.

Cała grupa wystosowała list do przedstawicieli Izby Reprezentantów. Napisano w nim, że poczucie prywatności i bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie dla gospodarki, przedsiębiorczości oraz dalszego rozwoju bezpłatnego i otwartego internetu. Sygnatariusze listu twierdzą, że wciąż gromadzona i przechowywana jest zbyt duża historia wyszukiwania i przeglądania w sieci. Uważają ponadto, że dane te zasługują na silną ochronę prawną, gdy rząd chce uzyskać do nich dostęp, a tymczasem w wielu przypadkach ochrona ta jest niepewna.

 

Poprawka do Patriot Act

Niedawno Senat Stanów Zjednoczonych rozpatrywał poprawkę, która ma rozwiać obawy podobne do wyrażonych przez Mozillę i pozostałych członków grupy. Nowe regulacje wyraźnie zakazałaby stosowania sekcji 215 ustawy Patriot Act w celu bezpodstawnego, pozbawionego kontroli sądowej gromadzenia historii wyszukiwania i przeglądania.

O tym, że instytucje wywiadowcze i śledcze Stanów Zjednoczonych chętnie sięgają po instrumenty elektronicznego nadzoru, powołując się na uchwalony w 2001 r. Patriot Act, zrobiło się głośno dzięki Edwardowi Snowdenowi, który w roku 2013 ujawnił fakt masowego podsłuchiwania rozmów telefonicznych bez jakiejkolwiek kontroli sądowej.

 

Wiecie za dużo

Mozilla i pozostali sygnatariusze piszą: „Historia wyszukiwania i przeglądania jest w stanie pokazać szczegóły naszego życia prywatnego. Może ujawnić choroby, przekonania religijne i relacje osobiste; wszystko to powinno to być chronione przez skuteczne zabezpieczenia prawne. (...). Kongres powinien skorzystać z okazji, aby rozwiać każdą niejasność i zapewnić ochronę prawną dla całej historii wyszukiwania i przeglądania".

fot. Mozilla


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto