A A A

Mozilla zmienia wskaźniki zabezpieczeń

17 października 2019, 08:45
W kolejnym wydaniu przeglądarki Firefox pojawią się nowe ikony informujące o szyfrowaniu połączenia.
Mozilla zmienia wskaźniki zabezpieczeń

Programiści Mozilli idą w ślady twórców przeglądarki Chrome. Przygotowywany właśnie Firefox 70 będzie miał zmienione wskaźniki bezpieczeństwa – przykładowo, z paska adresu zniknie symbol zielonej kłódki.

We wpisie w blogu zespołu odpowiedzialnego za zabezpieczenia Firefoksa podkreślono, że w ostatnich latach aż 80 procent stron internetowych było ładowanych z wykorzystaniem protokołu HTTPS. Należy więc uznać, że jest to sytuacja standardowa i nie powinno się informować użytkowników o bezpiecznym połączeniu, ale ostrzegać przed brakiem szyfrowania transmisji.

W Firefoksie nie pojawi się już zatem wskaźnik EV (Extended Validation, certyfikat rozszerzonej walidacji), a zielony kolor kłódki zostanie zastąpiony szarym (tak jak stało się w przypadku wydanej we wrześniu przeglądarki Chrome 77). Z paska adresu zniknie nazwa właściciela strony i fraza https://. Innymi słowy, witryna, w której zastosowano rozszerzony certyfikat (EV SSL) będzie oznaczana tak samo, jak każda strona, z którą użytkownik łączy się, korzystając z protokołu HTTPS.

Równocześnie, począwszy od 70. wydania Firefoksa, przeglądarka będzie ostrzegać przed połączeniami realizowanymi za pośrednictwem niezabezpieczonych protokołów (takich jak HTTP lub FTP). Browser wyświetli w takim przypadku przekreśloną ikonę kłódki (od ponad dwóch lat jest ona już pokazywana w przypadku niezabezpieczonych stron logowania). Dotychczas w takich sytuacjach wyświetlano tylko ikonę „i", po kliknięciu której można było uzyskać informacje o właścicielu witryny.

W pasku adresu pojawi się także nowy wskaźnik zabezpieczeń. Będzie nim ikona w kształcie tarczy, której zadaniem jest informowanie o tym, czy na odwiedzanej stronie zastosowano moduły śledzące użytkownika (a jeżeli tak, to w jaki sposób internauta jest zabezpieczany przed szpiegowaniem).

Wskaźnik będzie mógł przybrać trzy postacie:

  • szarej tarczy (gdy nie zostanie wykryty żaden mechanizm śledzenia, a zabezpieczenia nie są konieczne);
  • animowanej tarczy o barwie filetowej (gdy podczas przeglądania strony działają zabezpieczenia przed śledzeniem);
  • przekreślonej szarej tarczy (kiedy dla witryny wyłączono blokowanie modułów szpiegujących).

Premierę 70. wydania Firefoksa zaplanowano na 22 października br.

fot. Mozilla


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto