A A A

NFT niewiele warte?

31 stycznia 2022, 17:40
Popularne tokeny NFT dają duże pole do nadużyć.
NFT niewiele warte?

Czy NFT to typowy kot w worku?

Artyści alarmują, że ich dzieła są nagminnie sprzedawane z poświadczeniami NFT przez niepowołane osoby. Utwór o wiele łatwiej jest sprzedać i to za niemałe pieniądze, jeżeli nagłośni się fakt, że wraz z nim sprzedawany jest token NFT zaświadczający o autentyczności i prawie własności. A że stworzenie tokenu dla dowolnego pliku cyfrowego nie nastręcza większych trudności, korzystają na tym osoby nieuczciwe.

Holenderska artystka Lois van Baarle twierdzi, że w serwisie OpenSea znalazła około 100 swoich dzieł połączonych z NFT. Żadnego z nich nie wystawiła na sprzedaż, zrobił to ktoś inny. Podobne doświadczenia mają inni twórcy.

Tina Rivers Ryan, ekspertka w dziedzinie sztuki cyfrowej mówi: „O wiele łatwiej jest dokonywać fałszerstw w przestrzeni blockchain niż w tradycyjnym świecie sztuki. To tak proste, jak kliknięcie prawym przyciskiem myszy i zapisanie”.

 

Czy wartość dzieła można zwiększyć gadżetem?

Czy w związku z tym, że NFT może wystawić każdy na dowolny cyfrowy plik, nie oznacza, że dołączanie tokenów jako czynnika dodającego wartości dziełom nie ma większego uzasadnienia?

Twórcom polecamy w to miejsce dobre zabezpieczenie oryginalnych utworów w wysokiej jakości, a o klientów niech walczą wrażeniami artystycznymi, a nie wątpliwymi nowinkami.

fot. TheDigitalArtist – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto