A A A

Na nowym komputerze nie obejrzysz każdego filmu

17 stycznia 2022, 14:50
Komputery oparte na najnowszych procesorach Intela nie obsłużą niektórych nośników wideo.
Na nowym komputerze nie obejrzysz każdego filmu

Na komputerze wyposażonym w procesor Intela 12 generacji, bazujący na architekturze Alder Lake nie można obejrzeć filmu zapisanego na płycie Blu-ray UHD. Wynika to z wyłączenia w tych procesorach obsługi rozszerzeń SGX.

Intel Software Guard Extensions (SGX) to technologia zabezpieczeń oparta na szyfrowaniu pamięci i izolowaniu w niej niektórych danych. Blu-ray Disc Association wykorzystuje SGX do zabezpieczania płyt z filmami przed nielegalnym kopiowaniem. Brak obsługi SGX uniemożliwi odtworzenie na komputerze płyty Blu-ray UHD.

Intel wyłączył SGX w swoich najnowszych procesorach, ponieważ wady tej technologii były wykorzystywane przez cyberprzestępców do włamań na komputery PC. Na razie fanom Blu-ray UHD pozostaje korzystanie z platform sprzętowych obsługujących SGX, np. wyposażonych w procesory Intela 7–11 generacji.

Standard UHD to format zapisu wideo w rozdzielczości 4K, czyli 3840x2160 pikseli.

fot. Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto