A A A

Najciekawsze i najdziwniejsze gadżety CeBIT 2010

11 marca 2010, 12:26
Najciekawsze i najdziwniejsze gadżety CeBIT 2010

Na targach technologicznych nie może zabraknąć zarówno świetnych pomysłów, jak i zupełnie nieprzydatnych, ale zabawnych technologii. Przygotowaliśmy 10 wartych sprawdzenia gadżetów z Hanoweru.

Mózg zamiast myszki

 

Czy kiedyś rzeczywiście będziemy mogli sterować komputerem i innymi urządzeniami za pomocą naszych fal mózgowych? To potencjalnie rewolucyjne rozwiązanie dla np. sparaliżowanych na razie ogranicza się do dziwnych urządzeń zakładanych na głowę. Teoretycznie brzmi to efektownie - w rzeczywistości na razie ogranicza się do noszenia na głowie dziwnych i niewygodnych urządzeń.

Sterowanie ruchem

Rok 2010 upłynie pod znakiem sterowania przy pomocy ruchu. Firma Optrima na swoim stoisku zaprezentowała kamerkę "ruchowa" OptriCam. Jej działanie widzimy na przykładzie gry "żywy Tetris", gdzie zamiast układać klocki za pomocą klawiatury, trzeba było to robić za pomocą swojego ciała. Optirma zamierza sprzedawać swoją technologię, głównie jako podstawę do pisania gier opartych o technologię 3D.

3D bez okularów


Sunny Ocean Studios zaprezentował wyświetlacz montowany na standardowych monitorach, który dokonuje rozdzielenia obraz lewego od prawego oka, analogicznie do popularnych okularów. Nie wymaga on okularów. Różnica w technologiach zaprezentowanych w Hanowerze polegała na zastosowaniu kamery, która śledzi nasze oczy - dzięki czemu możemy korzystać z sygnału 3D bez okularów, patrząc na ekran pod dowolnym kątem.

Silent Sound


Technologie od lat pomagają i ułatwiają życie chorym oraz potrzebującym. Nie inaczej ma być w przypadku rozwiązania o nazwie Silent Sound. Seria czujników umieszczonych na ustach sczytuje nasze ruchy wargami i mięśniami, aby potem przekazać je do specjalnego programu, który przy pomocy zaawansowanego syntezatora mowy przekształca je na mowę.

Wirtualny lektor

Chociaż tego typu urządzenia pojawiają się na technologicznych targach regularnie, warto wspomnieć o robocikach o imionach Geminy, Amy, Sunny, Lucy i Emily. Producent zapewnia, że jest to doskonała forma nauki obcych języków, a robot zastępuje nauczyciela korzystając z 300 tys. słów, podczas, gdy do swobodnej rozmowy wystarczająca jest znajomość ok 50 tys. Obecna cena to 100-1200 dolarów, w zależności od modelu.

Pierwsze roboty mają ukazać się na rynku w kwietniu 2010 roku. Ostatnie (te droższe) z serii są zapowiedziane na koniec roku.

eRządzenie i elektroniczne dowody


Niemcy zaczną dostawać swoje nowe dowody osobiste od listopada 2010 roku, ale na targach CeBIT mogliśmy zobaczyć przyszłość elektronicznej władzy. Począwszy od dowodów osobistych i paszportów naszpikowanych elektroniką, przez system elektronicznych podpisów na składaniu zeznań podatkowych kończąc. Co mają zagwarantować takie rozwiązania? Na przykład ograniczyć kolejki w urzędach czy zapewnić sprawniejsza odprawę na lotnisku dzięki systemowi identyfikacji podróżnych.

3D Vision Surround

 

Nvidia połączyła technologię 3D z panoramicznymi monitorami tworząc "potrójny efekt", jakim ma być 3D Vision Surround. "Jedyne" czego potrzebujemy, to trzy monitory współpracujące z technologią 3D (zatem nie obędzie się m.in. bez odświeżania na poziomie 120Hz) i zestaw 3D Vision. Trzeba jednak przyznać, że gra "Battlefield: Bad Company 2" wygląda świetnie.

Waveface Asus

 

Tajwański Asus po raz kolejny zaprezentował prototypowe urządzenia wykorzystujące filozofię designu o nazwie Waveface. Jest to wizja nowego cyfrowego życia, gdzie praktycznie każdy element otoczenia użytkownika - w tym nawet fizjologia i stan emocjonalny - będzie źródłem wielu danych, dzięki którym właściwe informacje i usługi zostaną dostarczone we właściwym czasie.
Futurystyczna wizja Waveface od Asusa - bransoletka do wszystkiego /INTERIA.PL

Brzmi niecodziennie - na razie jednak owocem takiej filozofii są jedynie futurystyczne urządzenia, takie jak na przykład połączenie zegarka i telefonu komórkowego.

Mini projektory

 

Ten trend obserwujemy już od dłuższego czasu - na rynku najdziemy już telefony komórkowe i aparaty "uzbrojone" w malutkie projektory. Na targach CeBIT nie mogło zabraknąć tego typu nowości, jak i kolejnych premier, w tym przenośnych odtwarzaczy Pico, które umożliwiają odtwarzanie materiałów wideo z multimedialnych playerów. Nie obyło się nawet bez swoistego rodzaju "boomboxów" z projektorami. W sam raz na imprezę.

Pajęcza obudowa

 

C T1 - to naprawdę się rzuca w oczy. Kosmiczny, pajęczy wygląd obudowy obsługującej płyty główne w standardzie mini-ITX, nie każdemu przypadnie do gustu, ale warto o nim wspomnieć. Obudowa ma rozmiary 520x300x485 mm. Produkt wejdzie do sprzedaży za kilka miesięcy.

Marcin Kosiński i Łukasz Kujawa, Hanower


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto