A A A

Nigeria wprowadza własną walutę cyfrową

26 października 2021, 07:00
Ponad 200-milionowy kraj afrykański odpowiada na rosnącą popularność wirtualnego pieniądza i kryptowalut.
Nigeria wprowadza własną walutę cyfrową

eNaira – nowy pieniądz cyfrowy

W poniedziałek (25 października) Muhammadu Buhari, prezydent Nigerii, uruchomił nowy środek płatniczy dla tego kraju. Cyfrowa waluta eNaira wprowadza Nigerię do niewielkiego grona państw, których gospodarki już korzystają z CBDC, czyli cyfrowego pieniądza emitowanego przez bank centralny (elektronicznego odpowiednika gotówki i rezerw przechowywanych na jego rachunkach).

Takie posunięcie Nigerii jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kryptowalutami w tym kraju w wyniku osłabienia tradycyjnej waluty naira i wzrostu kosztów życia. Wprowadzenie CBDC pozwoli w większym stopniu kontrolować rynek. Bank centralny Nigerii próbował bowiem zakazać obrotu kryptowalutami, jednak Nigeryjczycy wykorzystywali je w transakcjach zagranicznych.

Wprowadzenie nowej waluty do obiegu wiąże się z uruchomieniem aplikacji eNaira, w której klienci będą mogli zasilać swoje portfele mobilne za pomocą własnych kont bankowych.

 

Rośnie popularność CBDC

Coraz więcej krajów eksperymentuje z cyfrową walutą. Według badań Banku Rozrachunków Międzynarodowych z 65 analizowanych banków centralnych aż 86% podjęło jakieś działania związane z tym środkiem płatniczym, z czego 60% jest na etapie eksperymentowania, a 14% – na etapie prac wdrożeniowych i programów pilotażowych (w tym Szwecja i Korea Południowa).

Pierwszym krajem, który wdrożył cyfrową walutę, były Wyspy Bahama.

fot. nattanan23 – Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto