A A A

Nowa forma e-dysków

14 sierpnia 2008, 15:39
Nowa forma e-dysków

Po blisko czterech latach prac i testów twórcy Wuala zdecydowali się udostępnić swoje innowacyjne rozwiązanie w zakresie przechowywania danych. Jest to nowa forma zarządzania i udostępniania plików w trybie on-line z wykorzystaniem technologii P2P. Jak twierdzą twórcy - prosta i bezpieczna.

Wuala umożliwia tworzenie kopii zapasowych plików w sieci i bezpieczne ich przechowywanie z jednoczesnym dostępem do nich z dowolnego miejsca.W usłudze tej kopie nie są tworzone na zdefiniowanym serwerze, tak jak to było praktykowane dotychczas w wirtualnej przestrzeni e-dysków. Dane użytkowników są dzielone na fragmenty i rozmieszczane na ich serwerach i na komputerach innych użytkowników znajdujących się w sieci. Oczywiście wcześniej są one szyfrowane, i to w taki sposób, że nawet twórcy serwisu nie są w stanie odszyfrować przesyłanych plików. Do szyfrowego zapisu danych jest wykorzystywana 128-bitowa wersja standardu AES, dodatkowo do uwierzytelnienia użytkownika w usłudze jest stosowany 2048-bitowy algorytm RSA. Autorzy pomysłu zadbali również o to, by odpowiednio przygotowane dane zostały skopiowane i umieszczone jednocześnie w kilku miejscach.

Wybranymi plikami można się podzielić z przyjaciółmi, wybierając spośród nich tych, którzy będą mieli dostęp do określonych folderów. Inne pliki, np. zawierające muzykę czy filmy, można również udostępniać do użytku publicznego. Wuala nie ma żadnych ograniczeń w ruchu, można przesyłać nieograniczone ilości plików dowolnej wielkości. Na szybkość i wygodę obsługi wpływa zastosowana technika "przeciągnij i upuść" oraz możliwość przesyłania plików w tle.

Wuala P2P przygotowano w trzech wersjach: do systemów Windows, Linux i Mac OS.

Aplikację Wuala można pobrać ze strony twórcy. Ten niewielki program kliencki wymaga wcześniejszego zainstalowania Javy.

Źródło: Wuala


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto