A A A

Nowa technologia Microsoft konkurencją dla LCD

22 lipca 2008, 12:45
Nowa technologia Microsoft konkurencją dla LCD

Naukowcy z Microsoft Research (MR) opracowali nową technologię, która dzięki eliminacji głównych wad najtańszej obecnie metody produkcji płaskich monitorów może stanowić poważną konkurencję dla wyświetlaczy LCD.
W odróżnieniu od standardowych wyświetlaczy LCD, w pomyśle naukowców z MR każdy piksel wyposażono w dwa mikrolustra oddzielone szczeliną. Dzięki elektronicznej regulacji luster ustawiają się one tak, by przepuścić promień światła przez szczelinę, co powoduje świecenie piksela, albo by odbity promień do szczeliny nie trafiał. Zaleta takiego rozwiązania to szybkość generowania obrazu (światło nie jest wyłączane, jest tylko odbijane przez lustra). W nowej technologii przełączenie pomiędzy pikselem białym a czarnym powinno trwać nie dłużej niż 1,5 milisekundy – to kilka razy szybciej niż we współczesnych ekranach LCD. Koszt wytworzenia takiego "lustrzanego" ekranu jest ponoć bardzo niski.

Kolejną zaletą nowej technologii, opracowanej przez naukowców z Microsoft Research, jest większa jasność ekranu  (w stosunku do standardowego LCD) przy tej samej ilości światła podświetlającego matrycę. W matrycy LCD światło przechodzi przez warstwę polaryzacji, warstwę krystaliczną, filtry barwne i w rezultacie jedynie 5 do 10% światła generowanego przez podświetlenie trafia do oczu użytkownika. W matrycy lustrzanej, nazywanej matrycą pikseli teleskopowych (ang. telescopic pixels), światło odbijane przez lustra będzie przechodzić przez filtry barwne i w rezultacie do oczu użytkownika trafi ok. 36% światła generowanego przez podświetlenie matrycy. Dzięki temu będzie można oszczędzać energię, gdyż światło mniejszej mocy wystarczy, by uzyskać odpowiednie podświetlenie matrycy – fakt ten będzie miał niebagatelne znaczenie np. dla wydajności akumulatorów w komputerach przenośnych.

Źródło: Technololgy Review


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto