A A A

Nowy instytut badawczy skupi się na etycznym rozwoju SI

3 grudnia 2021, 17:00
Jednostkę badawczą zakłada Timnit Gebru, rok temu zwolniona z Google'a.
Nowy instytut badawczy skupi się na etycznym rozwoju SI

Distributed AI Research Institute

Timnit Gebru była w firmie Google jednym z liderów zespołu ds. etyki w rozwoju sztucznej inteligencji (SI). Po tym, jak wyraziła swój sprzeciw wobec polityki firmy, m.in. zarzucając jej dyskryminację w zatrudnieniu, Google postanowił ją zwolnić.

Rok po tym wydarzeniu Gebru ogłosiła utworzenie własnej jednostki badawczej – Instytutu Badań Rozproszonej Sztucznej Inteligencji (Distributed AI Research Institute, DAIR). Chce się skoncentrować na zagadnieniach, które jej zdaniem w Google'u były pomijane.

 

Przeciw Big Techowi

DAIR ma być instytutem społecznym i niezależnym. Gebru chce działać w opozycji do wszechobecnej dominacji tzw. Big Techu i jego wpływu na badania, rozwój i wdrażanie sztucznej inteligencji.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, założycielka instytutu wierzy, że można zapobiegać szkodom związanym z technologią SI, a jeśli przy jej rozwoju i wdrażaniu uwzględni się różne perspektywy i procesy, to można ją wykorzystać na rzecz pracy dla ludzi, a nie przeciwko nim. Gebru chce stworzyć środowisko niezależne od struktur i systemów, które ponad etykę stawiają zysk.

Instytut DAIR zebrał na razie 3,7 mln dolarów na działalność – od Fundacji Forda, Fundacji MacArthura, Centrum Kapor i Fundacji Społeczeństwa Otwartego. Środki mają być przeznaczone między innymi na badania nad sztuczną inteligencją i publikowanie artykułów na ich temat.

fot. Wikimedia CC BY 2.0

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto