A A A

Nowy rodzaj zagrożeń mobilnych

22 czerwca 2016, 13:30
Centrum McAfee Labs zidentyfikowało ponad 5000 nowych wersji 21 aplikacji mobilnych zawierających niebezpieczny kod, który umożliwia wyprowadzenie danych, inspekcję plików, tworzenie fałszywych wiadomości SMS i inne szkodliwe działania.
Nowy rodzaj zagrożeń mobilnych

Nowy raport firmy Intel Security McAfee Labs objaśnia dynamikę tzw. mobile app collusion (zmowa aplikacji mobilnych), polegającej na tym, że cyberprzestępcy dokonują powiązania dwóch lub większej liczby aplikacji, aby skoordynować ataki zmierzające do wyprowadzenia danych użytkownika, inspekcji plików, wysyłania fałszywych wiadomości SMS, ładowania dodatkowych aplikacji bez zgody użytkownika i wysyłania informacji o lokalizacji użytkownika do serwerów sterujących. Centrum McAfee Labs zaobserwowało takie działania w ponad 5000 wersji 21 aplikacji pozwalających na np. strumieniowe przesyłanie treści wideo, monitorowanie stanu zdrowia i planowanie podróży. Jeśli użytkownik nie robi regularnych i kluczowych aktualizacji oprogramowania, powstaje ryzyko, że starsze wersje mogą zostać naruszone i wykorzystane do szkodliwych celów.

Specjaliści z McAfee Labs zidentyfikowali trzy rodzaje zagrożeń wynikających z takiej zmowy aplikacji mobilnych:

  • Kradzież informacji: Aplikacja z dostępem do zastrzeżonych lub poufnych informacji umyślnie lub nieumyślnie współpracuje z innymi aplikacjami w celu wysyłania informacji poza urządzenie
  • Kradzież środków pieniężnych: Aplikacja wysyła informacje do innej aplikacji, która realizuje transakcje finansowe lub dokonuje wywołania finansowego interfejsu API, aby osiągnąć podobny cel
  • Nadużycie usługi: Jedna aplikacja kontroluje usługę systemową i otrzymuje informacje lub polecenia od innych aplikacji w celu koordynacji różnych działań szkodliwych

Jak można zminimalizować ryzyko mobile app collusion? Przede wszystkim pobierając aplikacje mobilne wyłącznie z zaufanych źródeł, unikając aplikacji z wbudowanymi reklamami oraz regularnie aktualizując system operacyjny i oprogramowanie aplikacji.

Raport Intel Security donosi również o powrocie trojana W32/Pinkslipbot (znanego również jako Qakbot, Akbot, QBot). Ten trojan typu backdoor z funkcjami robaka pojawił się w 2007 roku i szybko zyskał złą sławę jako bardzo szkodliwy wirus o dużym zasięgu, który wykrada bankowe dane logowania, hasła do poczty e-mail i cyfrowe certyfikaty. Pod koniec 2015 roku Pinkslipbot powrócił w wersji podrasowanej przez funkcje zapobiegające wykryciu i wielowarstwowego szyfrowania, które utrudniały specjalistom rozpracowanie wirusa i inżynierię wsteczną.

Statystyki zagrożeń w I kwartale 2016 r.

  • Ransomware. Liczba nowych próbek ransomware wzrosła o 24% w tym kwartale.
  • Zagrożenia mobilne. Liczba nowych próbek złośliwego oprogramowania mobilnego skoczyła o 17% w I kw. 2016 r. w porównaniu do I kw. 2015 r. Całkowita liczba próbek złośliwego oprogramowania mobilnego wzrosła o 23% w ujęciu kwartalnym oraz o 113% w ciągu czterech ostatnich kwartałów.
  • Złośliwe oprogramowanie w systemie Mac OS. Złośliwe oprogramowanie atakujące system Mac OS skoczyło w górę w I kw. głównie z powodu wzrostu w kategorii oprogramowania VSearch adware. Chociaż bezwzględna liczba próbek jest wciąż niska, liczba całkowita wzrosła o 68% w ujęciu kwartalnym oraz o 599% w ciągu czterech ostatnich kwartałów.
  • Makrowirusy. Makrowirusy kontynuują trend rosnący zapoczątkowany w 2015 roku z 42-procentowym wzrostem w liczbie nowych próbek w ujęciu kwartalnym. Nowy rodzaj makrowirusów wciąż atakuje sieci korporacyjne głównie poprzez złożone kampanie spamowe wykorzystujące informacje zdobyte w ramach pozornie autentycznych działań socjotechnicznych.
  • Botnet Gamut. Botnet Gamut stał się najwydajniejszym botnetem spamowym w I kwartale z wzrostem na poziomie 50%. Szeroko zakrojone kampanie spamowe oferują plany szybkiego wzbogacenia się i tanie podróbki produktów farmaceutycznych.

 

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto