A A A

Pierwsze zero watowe monitory na świecie

14 sierpnia 2008, 15:34
Pierwsze zero watowe monitory na świecie

Firma Fujitsu Siemens Computers wprowadziła do sprzedaży nową serię monitorów LCD, których szczególną cechą jest całkowity brak poboru energii w trybie uśpienia. To pierwsze tego typu ogólnodostępne rozwiązanie na świecie.

Nowej serii monitorów nadano nazwę Fujitsu Siemens ScenicView Eco. Producent oferuje na razie dwa modele z serii: 20-calowy model P20W-5 ECO oraz 22-calowy P22W-5 ECO, jednak w niedługim czasie mają się pojawić także egzemplarze z 24- i 26-calowym ekranem.

W nowych monitorach zastosowano technologię, dzięki której monitor przełączony w tryb uśpienia nie pobiera wcale energii. Dla porównania standardowe monitory LCD pobierają w trybie uśpienia 1–6 W energii. Inżynierom z Fujitsu Siemens Computers udało się uzyskać ten rewelacyjny rezultat dzięki pewnemu trikowi. W momencie, kiedy monitor jest przełączany w tryb uśpienia, następuje całkowite odcięcie zasilania. Efekt taki uzyskano dzięki wbudowaniu w elektronikę monitora specjalnego przełącznika zasilającego, kontrolowanego przez komputer, do którego monitor jest podłączony. Powrót do normalnego trybu pracy realizowany jest poprzez naciśnięcie klawisza na klawiaturze, co powoduje wysłanie impulsu elektrycznego do przełącznika, który z kolei włącza z powrotem obwód elektryczny. Funkcja ta działa niezależnie od typu złącza (analogowe D-Sub bądź cyfrowe DVI), jakim monitor jest połączony z komputerem.

Oba wprowadzone właśnie do sprzedaży modele zapewniają nominalną rozdzielczość obrazu 1680x1050 pikseli. Czas reakcji matrycy LCD wynosi 5 ms, co powinno w zupełności wystarczyć do komfortowego oglądania filmów i cyfrowej rozrywki. Jasność obrazu wynosi 300 cd/m2. Dodatkowym atutem jest obracany pionowo ekran oraz regulowana wysokość podstawy monitorów. Ceny zaczynają się od równowartości 620 dolarów za model 20-calowy.

Źródło: Elektronista


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto