A A A

Pierwszy na świecie livestream w rozdzielczości UHD

7 maja 2014, 08:20
Współpraca pomiędzy Samsungiem i Operą Wiedeńska zaowocowała pierwszą na świecie globalną transmisją opery w rozdzielczości Ultra HD.
Pierwszy na świecie livestream w rozdzielczości UHD

Słynna opera Nabucco, autorstwa włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego będzie transmitowana na żywo na cały świat prosto ze sceny Wiedeńskiej Opery Państwowej. Będzie to pierwszy na świecie livestream spektakluoperowego (transmisja strumieniowana przez Internet na żywo) w rozdzielczości Ultra High Definition. To wydarzenie jest efektem współpracy nawiązanej między firmą Samsung a Wiedeńską Operą w 2013 r. Już w ubiegłym roku odbyło się 7 transmisji na żywo oper wystawianych w stolicy Austrii w jakości Full HD. Rok 2014 przynosi kolejny przełomowy krok w postaci historycznej, pierwszej transmisji treści na żywo w niesamowitej jakości jaką gwarantuje rozdzielczość UHD.

Nabucco to opera, która Verdiemu przyniosła światową sławę i dzięki której na stałe wpisał się w poczet największych kompozytorów. Wystawiana w stolicy Austrii i transmitowana na cały świat w jakości UHD opera będzie dodatkowo uświetniona pierwszym występem cenionego hiszpańskiego tenora Placido Domingo. Historyczna transmisja będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich posiadaczy telewizorów Samsung UHD z roku 2014 (seria HU) za pośrednictwem wyjątkowej aplikacji na platformę Samsung Smart TV, 7 maja 2014 r. o godzinie 19.00.

Owocem współpracy Samsung i Opery Wiedeńskiej jest zastosowanie najlepszych technologii koreańskiego producenta - w postaci unikatowej aplikacji dedykowanej na platformę Samsung Smart TV, umożliwiającą oglądanie transmisji wystawianych oper na żywo oraz strumieniowanie wybranych dzieł na życzenie prosto na ekrany telewizorów Samsung. W aplikacji znajdziemy ekskluzywne materiały, takie jak dodatkowe informacje na temat wybranych oper, informacje zza kulis oraz wywiady z największymi gwiazdami opery. Doznania związane z obcowaniem ze sztuką wyższą za pośrednictwem Samsung Smart TV są dodatkowo potęgowane, dzięki możliwości zmiany punktu widzenia w trakcie oglądania opery. Do wyboru w aplikacji oddane zostały dwa ujęcia - jedno obejmujące klasyczny, pełny widok sceny oraz drugie, przypominające film tworzony na żywo oferujący kadry w zbliżeniu, widok z ruchomych kamer oraz możliwość zajrzenia za kulisy. Pomiędzy oboma widokami będziemy mogli przełączać się do woli, w każdym momencie trwania opery. Aplikacja przygotowana przez Operę Wiedeńską i firmę Samsung umożliwia także oglądanie transmisji w jakości HD na telewizorach Samsung Smart TV.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa to pierwsze w Polsce instytucje, które zaproponowały wielbicielom kultury dostęp do swoich bogatych zasobów, często niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. W aplikacjach udostępnionych w 2013 roku znajdziemy ogromną liczbę zdjęć prezentujących dzieła sztuki, ważne dla historii i kultury materiały audiowizualne, a także praktyczne informacje - aktualności, wiadomości o wystawach i godzinach otwarcia. Wszystko to jest dostępne za pomocą podłączonych do sieci Internet urządzeń Samsung Smart TV (telewizorów z serii D i E, H oraz Blu-ray z serii E i H). Każda z aplikacji poszczególnych instytucji różni się od siebie m.in. interfejsem oraz rodzajem prezentowanych materiałów. Łączy je jedno - bogaty przegląd zasobów, którymi instytucje chcą pochwalić się przed szerokim kręgiem użytkowników. Warto też przypomnieć inne inicjatywy firmy Samsung, takie jak patronat nad wiedeńską wystawą "Skarby Habsburgów" czy cykl Samsung Art Master - wspierający studentów oraz absolwentów polskich, wyższych uczelni artystycznych.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto