A A A

Pluton ochroni komputer osobisty

6 stycznia 2022, 10:00
Na targach CES pokazano notebooki wyposażone w układ Microsoft Pluton.
Pluton ochroni komputer osobisty

Jeszcze jedna przeszkoda dla włamywaczy

Firma Lenovo zademonstrowała na targach CES laptopy z układem Microsoft Pluton. Komputery ThinkPad Z13 i Z16 z Plutonem mają fabrycznie zainstalowany system Windows 11, a sprzętowo bazują na platformie AMD Ryzen 6000.

Zadaniem układu Microsoftu jest zabezpieczenie danych zapisanych na komputerze. Pluton to mikroprocesor działający podobnie do układu TPM (Trusted Platform Module), jednak w odróżnieniu od niego jest zintegrowany z CPU. Microsoft zaprojektował i produkuje Plutony wspólnie z AMD, Intelem i Qualcommem. W planach koncernu jest wyposażenie w chipy każdego peceta.

Microsoft Pluton będzie używany w komputerach do ochrony danych logowania, tożsamości użytkowników, kluczy szyfrujących, danych osobowych itp.

Zabezpieczające działanie Plutona bazuje na niemożliwym w praktyce wydobyciu danych z układu, nawet w przypadku uzyskania fizycznego dostępu do maszyny. Oznacza to znaczną poprawę bezpieczeństwa w porównaniu z układem TPM, ponieważ istnieją już techniki ataku na kanał komunikacji TPM–CPU.

fot. Microsoft


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto