A A A

Pod skórę w rzeczywistości rozszerzonej

23 października 2019, 09:25
Technologia opracowana przez startup z Cleveland pozwoli chirurgom bezinwazyjnie obejrzeć narządy wewnętrzne pacjenta.
Pod skórę w rzeczywistości rozszerzonej

Spółka MediView XR, wydzielona z działającego przy klinice w Cleveland instytutu Lerner Research, jest twórcą systemu dającego lekarzom wgląd we wnętrze ludzkiego ciała.

Opracowana przez firmę metoda trójwymiarowego obrazowania w czasie rzeczywistym bazuje na technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR, Argumented Reality). Wykorzystywane są przy tym gogle Microsoft HoloLens (lub podobne urządzenia AR), które pozwalają „zobaczyć" anatomię pacjenta bez konieczności dokonywania jakichkolwiek cięć. Ułatwia to precyzyjne zaplanowanie przyszłej operacji albo nawet umożliwia przeprowadzenie śródoperacyjnego obrazowania narządów.

Obraz pokazywany lekarzowi przez gogle powstaje w wyniku połączenia danych pochodzących z badań ultrasonograficznych (USG), tomografii komputerowej (skanów CT) oraz rezonansu magnetycznego (skanów MRI). Pozwala to „zobaczyć" narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne, kości i inne elementy anatomii (takie jak tkanki nowotworowe). Ponieważ obraz jest trójwymiarowy, chirurg może chodzić dookoła pacjenta i „obserwować" interesujący go obszar z dowolnej strony i pod różnym kątem.

System zapewnia chirurgowi dodatkowe ułatwienie: kiedy lekarz patrzy przez gogle na ciało pacjenta i sięga po skalpel, pokazywana jest trajektoria cięcia, które zostanie wykonane, jeżeli instrument znajdzie się w aktualnej pozycji. Obraz taki powstaje na skutek wyświetlenia wirtualnego ostrza przypominającego miecz świetlny, a będącego przedłużeniem prawdziwego skalpela.

Jak wyjaśniają pracownicy MediView XR, ich celem było opracowanie narzędzia pozwalającego usuwać tkanki nowotworowe przy zminimalizowaniu inwazyjności zabiegu. Obraz pokazywany przez gogle AR ułatwia ponadto wykonywanie przezskórnych biopsji i ablacji. Jeszcze przed zabiegiem można wyznaczyć dokładną ścieżkę igły lub sondy, a podczas jego trwania lekarz „ogląda" wewnętrzne narządy pacjenta i planowane położenie narzędzi chirurgicznych.

fot. MediView XR


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto