A A A

Policyjny system rozpoznawania twarzy może mylić się w 80% przypadków

8 lipca 2019, 10:40
Według niezależnego raportu, 4 na 5 osób zidentyfikowanych przez system rozpoznawania twarzy londyńskiej Metropolitalnej Służby Policyjnej jest niewinnych.
Policyjny system rozpoznawania twarzy może mylić się w 80% przypadków

Londyńska policja korzysta z systemu rozpoznawania twarzy opartego o technologię NeoFace firmy NEC. Jego zadaniem jest pomoc w ustalaniu miejsca pobytu poszukiwanych osób dzięki biometrycznej identyfikacji na podstawie zdjęć z policyjnej bazy danych. Z podobnego narzędzia korzysta się również na lotniskach, przejściach granicznych, a nawet na Facebooku.

Podczas niezależnej kontroli przedstawicieli Uniwersytetu Essex wykazano, że około 80 proc. wyników podanych przez policyjny program było błędnych – większość wykrytych osób nie figurowała na liście podejrzanych. To oznacza, że 4 na 5 osób oznaczonych przez system jako przestępców było w rzeczywistości niewinnych.

Działanie algorytmów rozpoznawania twarzy budzi wiele kontrowersji i wątpliwości czy efekty ich pracy mogą służyć jako materiał dowodowy w sądzie. W San Francisco publicznym służbom zakazano już korzystania z tego oprogramowania, choć stosowanie narzędzia w sektorze prywatnym nadal będzie legalne.

Przedstawiciele Metropolitalnej Służby Policyjnej (Metropolitan Police Service, MPS) bronią programu – według nich, popełnia on błąd jedynie w jednym przypadku na tysiąc, ale nie opublikowali oni dowodów na poparcie swoich statystyk odnośnie skuteczności systemu.

fot. NEC/Youtube


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto