A A A

Polki złapane w sieć

10 grudnia 2010, 11:25
Polki złapane w sieć

Polki korzystają z internetu średnio około 3 godziny dziennie, a dwie trzecie z nich czuje się w sieci bezpiecznie – wynika z badania „Wpływ cyberprzestępczości na ludzi” przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec. Mimo to, w Polsce kobiety częściej od mężczyzn stają się ofiarami niechcianych propozycji seksualnych oraz oszustw finansowych.

Co ciekawe, cztery na dziesięć badanych Polek przyznaje, że padło kiedykolwiek ofiarą cyberprzestępstw. Najczęściej stało się tak na skutek działania wirusów komputerowych i innego złośliwego oprogramowania (np. robaki, aplikacje szpiegowskie), ale już na drugim miejscu respondentki wymieniają niechciane propozycje seksualne, składane im podczas korzystania z sieci (jedna na pięć ankietowanych). Dodatkowo, dwie trzecie kobiet uważa składanie tego typu propozycji za przestępstwo.

Ponad 60 proc. Polek zapytanych o konsekwencje ataku cyberprzestępców, wymienia stratę czasu na naprawienie szkody lub po prostu negatywne emocje związane z tym wydarzeniem. Najczęściej usuwanie problemu zajęło im od 1 do 6 dni (30 proc.). Polka jako ofiara cyberprzestępcy czuje się najczęściej zdenerwowana (60 proc.), zła (57 proc.) lub zirytowana (54 proc.). Dodatkowo, ankietowane kobiety określiły się jako oszukane (44 proc.), a wręcz zszokowane (27 proc.).

Z raportu wynika, że Polki nauczone doświadczeniem zmieniają swoje przyzwyczajenia w internecie, np. nie odwiedzają powtórnie stron, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. Pamiętają także o niektórych zasadach bezpieczeństwa. Ich zdaniem istotne jest nieujawnianie danych osobowych, których nie trzeba podawać (59 proc.) oraz instalowanie oprogramowania ochronnego na komputerze (43 proc.). Jednak już tylko 4 proc. Polek sprawdza, czy strona na której wpisuje poufne dane (np. do konta bankowego) jest zaszyfrowana (posiada „https” w adresie strony). Ponadto mniej niż jedna czwarta ankietowanych (23 proc.) regularnie zmienia lub stosuje złożone hasła dostępowe.

Internetowi przestępcy to według respondentek najczęściej pojedyncze osoby, które nie znają osobiście swoich ofiar (43 proc.). Dodają też, że ich zdaniem istnieje nikła szansa na zidentyfikowanie i ukaranie cyberprzestępcy (58 proc.).

Foto: stock.xchng / african_fi


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto