A A A

Pomóż ocenić galaktyki

12 lipca 2007, 09:17
Pomóż ocenić galaktyki

Uniwersytet oksfordzki zaapelował do wszystkich posiadaczy komputerów o pomoc w opracowaniu terabajtów danych dostarczanych przez teleskop Sloan Digital Sky Survey zlokalizowany w stanie New Mexico (USA). Teleskop wyposażony w 142-megapikselową matrycę dostarcza ogromną liczbę zdjęć kosmosu.

Celem projektu jest ocena widocznych na fotografiach galaktyk – definiowanie, czy są eliptyczne czy spiralne. Jak stwierdzili naukowcy z Oksfordu, w tym procesie lepiej niż komputer sprawdza się ludzki umysłu i intuicja. Dlatego w całym eksperymencie pecet służy jedynie jako narzędzie pracy. Osoby biorące udział w przedsięwzięciu, po rejestracji na stronie Galaxy Zoo otrzymują zdjęcia galaktyk i mają za zadanie ocenić ich charakter. Na internetowej witrynie eksperymentu znajduje się dodatkowo krótki kurs rozpoznawania galaktyk oraz test sprawdzający nabytą wiedzę.

Galaktyka eliptyczna
Galaktyka spiralna
Galaktyka eliptyczna Galaktyka spiralna

Dzięki wynikom eksperymentu będzie można stwierdzić, czy możliwy jest proces zamiany galaktyki spiralnej w eliptyczną, lub odwrotny.

Źródło: The Inquirer


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
delta1
opera
19 lipca 2007, 15:09
astronomia
Pomysł dobry przypomina SETI.Podejrzewam że wymagana jest dosyć dobra znajomość angielskiego i podstaw astronomii i astrofizyki
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto