A A A

Prywatne dane w używanych telefonach i komputerach

6 maja 2014, 06:10
Na polskich serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych można kupić urządzenia wypełnione strategicznymi danymi firmowymi i prywatnymi - zdjęciami, numerami kart kredytowych, listami klientów czy umowami - wynika z badan firmy Kroll Ontrack.
Prywatne dane w używanych telefonach i komputerach

Z badania przeprowadzonego wśród sprzedawców, oferujących używane dyski HDD, SSD oraz smartfony na najpopularniejszych polskich serwisach aukcyjnych i internetowych wynika, iż są oni świadomi konieczności kasowania danych, ale ich wiedza na temat skutecznych metod niszczenia danych jest niska. W efekcie nieświadomie udostępniają klientom wiele strategicznych informacji. Ankietowani przyznawali, że w celu usunięcia danych ze sprzedawanych dysków i smartfonów (zarówno prywatnych, jak i firmowych), najczęściej stosują: formatowanie (42 procent), przywracanie ustawień systemowych (36 procent) i ręczne usuwanie danych (12 procent). Metody gwarantujące skuteczne skasowanie danych - specjalistyczne oprogramowanie czy korzystanie z usług firm kasujących dane wykorzystuje jedynie osiem procent badanych przez Kroll Ontrack.

Wśród ankietowanych handlujących używanymi dyskami SSD i HDD większość, bo aż 80 procent odpowiedziało, że przed wysłaniem formatuje je i uważa tę metodę za skuteczny sposób kasowania danych. Sprzedawcy smartfonów najczęściej wymieniali przywracanie ustawień fabrycznych (66 procent) oraz ręczne usuwanie danych (20 procent). Jako atut ręcznego usunięcia danych podkreślali fakt, iż na sprzęcie pozostają aplikacje ściągnięte w okresie korzystania. Badanie wykazało również, że średni okres używania dysków SSD i HDD przed sprzedażą to dwa i pół roku, a w przypadku smartfonów - rok. Przez ten czas użytkownicy mogli zgromadzić na nich dużo istotnych danych - zarówno prywatnych, jak i biznesowych - podkreślają eksperci.

Jednocześnie aż 69 procent badanych przyznało, że są świadomi konieczności kasowania danych i podkreśliło, iż jest to bardzo ważny element, o którym nie powinno się zapominać. Tylko 28 procent ankietowanych deklarowało, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest kasowanie danych ze sprzedawanych sprzętów, a zdaniem trzech procent - nie ma to znaczenia.

- Sprzedawcom zależy na oszczędności czasu i zminimalizowaniu kosztów związanych ze sprzedażą. Nie korzystają z profesjonalnego oprogramowania do niszczenia danych, mimo iż mają świadomość wagi usuwania informacji z używanych nośników. Takie niedopatrzenia mogą sprawić, że kluczowe dane: osobiste zdjęcia, kontakty, firmowe dokumenty, faktury czy umowy, dostaną się w niepowołane ręce. Często stosowane przez sprzedawców tzw. szybkie formatowanie dysku zdecydowanie nie wystarcza, aby w pełni usunąć dane. Z kolei w przypadku urządzeń mobilnych, użycie funkcji przywracania ustawień również może być niewystarczające. Pozostawianie na używanych urządzeniach aplikacji, korzystających z danych wprowadzonych przez poprzedniego użytkownika, to także poważny błąd wskazujący, iż dane zostały usuwane ręcznie i w łatwy sposób można je przywrócić - komentuje Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
7 maja 2014, 08:03
Witam! Śmiem twierdzić, że jak oddajemy na gwarancję przenośny dysk twardy - i nawet go sformatujemy przed wysyłką do serwisu, to kto tam będzie chciał i tak odczyta/odzyska zamazane dane ;).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto