A A A

Przeglądarki nie pokażą źródła strony WWW

15 listopada 2021, 14:00
Do niedawna można było bez przeszkód obejrzeć źródło stron WWW w dowolnej przeglądarce. Wiele wskazuje na to, że w niektórych browserach nie da się tego już łatwo zrobić.
Przeglądarki nie pokażą źródła strony WWW

Bez wglądu w kod

Przed kliku laty w przeglądarkach bazujących na kodzie Chromium wprowadzono funkcję blokowania wyświetlania źródła stron, których adresy URL zostały dodane do specjalnej listy. Chociaż taka blokada jest bardzo przydatna dla klientów korporacyjnych i instytucji, to wskutek błędu w kodzie nie działała od około trzech lat.

W 2018 roku pracownik Amplified IT, firmy partnerskiej Google'a, wykrył wadę kodu źródłowego Chromium odpowiedzialną za brak możliwości zablokowania wglądu w źródło strony. Błąd ten został właśnie naprawiony przez specjalistę ds. platform internetowych Microsoftu, Erica Lawrence'a. Zarówno przeglądarka Edge, jak i Chrome bazują na otwartym kodzie Chromium.

Dzięki pracy Lawrence'a, w przyszłości administratorzy przeglądarek opartych na Chromium będą mogli blokować podglądanie źródeł stron dla określonych adresów URL.

Funkcja taka na pewno przyda się platformom edukacyjnym, ponieważ w przeszłości zdarzało się, że niektórzy studenci przeszukiwali kody źródłowe stron z testami w celu odnalezienia poprawnych odpowiedzi.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto