A A A

Przełomowa technologia IBM

5 czerwca 2017, 13:30
IBM wynalazło zupełnie nową architekturę układów scalonych, która pozwoli na zmieszczenie 30 miliardów tranzystorów w układzie o rozmiarze paznokcia.
Przełomowa technologia IBM

To osiągnięcie zdecydowanie godne uznania, ponieważ dotychczas za sukces uważano 20 milionów tranzystorów w 7-nanometrowym układzie sprzed 2 lat.

Tym razem architekturę FinFET zastąpiono krzemowymi nanoarkuszami, co dało imponujące efekty. Według producenta, pozwoli to między innymi na znacznie ograniczenie zapotrzebowania na energię, co z kolei wpłynie pozytywnie na czas pracy urządzeń, w których zostanie wykorzystana ta technologia.

Kiedy nowa architektura znajdzie zastosowanie w praktyce? Najprawdopodobniej dopiero za kilka lat, ponieważ póki co na rynku królują 10-nanometrowe chipsety, a w kolejce są jeszcze rozwiązania 7-nanometrowe, które mają ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto