A A A

RX1R II – pełnoklatkowy kompakt od Sony

15 października 2015, 14:30
Firma Sony zaprezentowała nowy model swojego pełnoklatkowego kompaktu. Aparat został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 42,4 megapiksela i pierwszy na świecie regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy.
RX1R II – pełnoklatkowy kompakt od Sony

Aparat RX1R II jest wyposażony w wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R o efektywnej rozdzielczości około 42,4 megapiksela. Dzięki jego współpracy z procesorem obrazu BIONZ X, uzyskuje szeroki zakres czułości ISO 100-25 600 z możliwością rozszerzenia o wartości z przedziału 50 - 102 400 ISO. Kolejnym elementem kompaktu jest obiektyw ZEISS Sonnar T* 35 mm F2, indywidualnie dopasowywanego do właściwości matrycy aparatu. Specjalny pierścień umożliwia przełączenie obiektywu w tryb zdjęć makro, w którym minimalna odległość robocza wynosi 14 cm. Rozmycie tła pozwala uzyskać 9-listkowa przysłona. Ciekawostką jest też to, że w odróżnieniu od aparatów z wymiennymi obiektywami, migawka modelu RX1R II znajduje się w obiektywie. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć rozmiary obudowy, a dodatkowo skrócić czas synchronizacji z lampą błyskową do 1/2000 sekundy.

Model RX1R II jako pierwszy w serii kompaktów Sony RX pozwala korzystać z zalet systemu automatyki ostrości Fast Hybrid AF. Matryca aparatu zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy. Połączenie tego czujnika z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu ma zapewnić o 30 proc. szybsze działania systemu AF niż w poprzednim modelu. Nowością jest również dostępność różnych ustawień strefy AF, takich jak szeroka, centralna czy punktowa z wyborem czujnika, jak również możliwość śledzenia ostrości i jej ustawiania na oczy fotografowanej osoby.

Zupełnie pionierskim rozwiązaniem jest zastosowany w RX1R II regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy, który pozwala użytkownikowi zmieniać równowagę między rozdzielczością obrazu a poziomem takich zjawisk, jak mora czy przekłamania barw. Dostępne są trzy ustawienia filtra: "wyłączony", przy którym obraz wygląda jak z matryc bez filtra dolnoprzepustowego i ma najwyższą możliwość rozdzielczość; "standardowy", zapewniający równowagę między rozdzielczością a usuwaniem mory i wad kolorystycznych; oraz "wysoki", w większym stopniu eliminujący niedoskonałości obrazu. Oprócz tego dostępna jest funkcja bracketingu filtra dolnoprzepustowego, pozwalająca porównać rezultaty uzyskiwane przy różnych ustawieniach.

Aparat RX1R II jako pierwszy w serii RX1 jest wyposażony w wysuwany wizjer XGA OLED Tru-Finder. Jego układ optyczny składa się z czterech soczewek, w tym dwóch asferycznych, oraz powłok ZEISS T*. Obraz jest wyświetlany w powiększeniu 0,74x. Użytkownik może też wyświetlać obraz na 3,0-calowym ekranie LCD WhiteMagic o rozdzielczości 1,2 miliona pikseli. Regulowane nachylenie ekranu - od 109 stopni w górę do 41 stopni w dół - daje możliwość rejestracji z różnych perspektyw i pozycji.

Zaawansowana matryca i procesor aparatu pozwalają na zapis filmów Full HD (1920 x 1080). Dzięki uniwersalnemu kodekowi XAVC S materiał wideo można nagrywać w różnych formatach, między innymi 50p, 25p i 24p. Nowy model został też wyposażony w tryb zapisu 14-bitowego obrazu RAW bez kompresji. Nadal dostępne są także wcześniejsze formaty z kompresją.

Aparat jest wyposażony w technologie Wi-Fi i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android i iOS. Zwiększanie funkcjonalności urządzenia umożliwiają aplikacje z serwisu PlayMemories Camera Apps.

Sony RX1R II trafi do sprzedaży w grudniu 2015 r., a jego cena będzie wynosiła około 3500 euro.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto