A A A

Roadrunner bije rekord

10 czerwca 2021, 09:00
Wspominamy osiągnęcie superkomputera skonstruowanego przez firmę IBM.
Roadrunner bije rekord

25 maja 2008 roku superkomputer o nazwie Roadrunner zbudowany przez koncern IBM osiągnął moc obliczeniową przekraczającą jeden petaflop na sekundę. Przedrostek „peta" oznacza wartości liczone w biliardach (1 000 000 000 000 000, czyli 1015). W rezultacie maszyna stała się pierwszym w historii komputerem o mocy obliczeniowej przekraczającej petaflops.

Rekordzistę ochrzczono imieniem będącym oczywistym nawiązaniem do „strusia Pędziwiatra", czyli ptaka z serii popularnych kreskówek Road Runner* studia Hanna-Barbera. Tytułowy bohater zawsze skutecznie unikał pułapek zastawianych na niego przez kojota Williego – głównie za sprawą swej niesamowitej szybkości.

Roadrunner składa się z 12 999 mikroprocesorów PowerXCell 8i oraz 6912 dwurdzeniowych mikroprocesorów AMD Opteron, a zajmuje powierzchnię 560 m². Maszyna wykorzystywana jest do prowadzenia symulacji - głównie przez amerykański przemysł nuklearny, ale z jej mocy obliczeniowej korzystają też producenci samochodów i samolotów, a także naukowcy modelujący rozmaite procesy ekonomiczne.

fot. Wikipedia

*) w rzeczywistości termin „roadrunner" nie ma nic wspólnego ze strusiami


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto