A A A

Rosyjscy hakerzy oskarżeni w USA

22 grudnia 2021, 13:00
Departament Sprawiedliwości stawia zarzuty działania na szkodę amerykańskich firm.
Rosyjscy hakerzy oskarżeni w USA

Poszukiwany oficer GRU

Pięciu Rosjan zostało 20 grudnia oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości USA o włamania do systemów komputerowych dwóch amerykańskich firm, które zajmują się obsługą koncernów notowanych na giełdzie. Zaatakowane przedsiębiorstwa pracują dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i pomagają korporacjom w przygotowywaniu dla niej raportów.

Rosjanie oskarżeni przez Departament Sprawiedliwości mieli wykradać z firm pracujących dla SEC informacje, a następnie wykorzystywać je w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

Kradzieży dokonywano od stycznia 2018 r. do września 2020 r. Rosjanie włamywali się do systemów ofiar za pomocą złośliwych wiadomości e-mailowych, a następnie wykradali dokumenty, które pracownicy firm przygotowywali dla klientów. Należały do nich m.in. Tesla, IBM, Snap, Box oraz The Nielsen Company.

Wśród pięciu oskarżonych Rosjan znajduje się Iwan Jermakow, były pracownik rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). Według Departamentu Sprawiedliwości Jermakow zatrudnił się w 2018 roku w moskiewskiej firmie informatycznej M13. Świadczyła ona usługi zarządzania inwestycjami oraz testowania odporności systemów IT na penetrację z zewnątrz. M13 miała służyć przestępcom jako przykrywka ich działalności w USA.

Departament Sprawiedliwości ogłosił zarzuty po tym, gdy postawiono przed sądem jednego z piątki oskarżonych – Władysława Kliuszyna. Został on w marcu zatrzymany w Szwajcarii i na mocy umowy o ekstradycji przewieziony do USA. Poza Kliuszynem wszyscy oskarżeni przebywają na wolności. Jermakowa poszukuje FBI jako jednego z najbardziej niebezpiecznych hakerów, którzy znajdują się na specjalnej liście zwanej Cyber's Most Wanted.

fot. geralt – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto