A A A

Samsung, UWB i radiowe klucze

15 stycznia 2021, 08:30
Już w bieżącym roku niektóre samochody będzie można automatycznie otwierać za pomocą telefonu.
Samsung, UWB i radiowe klucze

Smartfon zamiast pilota

Samsung wraz z firmami Audi, BMW, Ford i Genesis będzie pracował nad zastosowaniem w samochodach technologii UWB (Ultra Wideband). Na początku ma powstać system pozwalający automatycznie otwierać samochody za pomocą telefonu.

 

Na krótki dystans

UWB jest technologią łączności radiowej, w przypadku której komunikujące się ze sobą urządzenia wymieniają krótkie (trwające kilkadziesiąt pikosekund) impulsy o gigahercowych częstotliwościach (w pasmach 3,1–4,85 GHz, 6,2–9,7 GHz i 3,1–10,6 GHz). Pozwala to osiągać prędkości transmisji rzędu 2 Gb/s na dystansie od kilku do kilkunastu metrów.

Opisywana technologia ma jeszcze jedną zaletę: jej zastosowanie pozwala „zobaczyć się" i rozpoznać dwóm urządzeniom wyposażonym w chipy UWB – na przykład smartfonowi i samochodowi. W rezultacie możliwe stanie się automatyczne odblokowanie zamka pojazdu w chwili, gdy właściciel zbliży się do niego na odległość około metra (o ile będzie miał przy sobie telefon komunikujący się z autem). Przypomina to nieco systemy NFC – jednak w tym przypadku nie trzeba nawet wyjmować smartfona z kieszeni.

Cyfrowy kluczyk można przekazywać również innym osobom, na przykład pożyczając im samochód. Opracowywany system ma działać na telefonach z Androidem oraz iOS-em, a pierwsze pojazdy obsługujące nową funkcję pojawią się już w sierpniu br.

Z technologią UWB zgodne są m.in. aparaty iPhone 11 i 12 oraz produkowane przez Samsunga modele Galaxy Z Fold 2, S21 Plus i S21 Ultra.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto