A A A

Sapphire HD 7970 6GN Toxic Edition

18 lipca 2012, 08:56
Sapphire HD 7970 6GN Toxic Edition

Firma Sapphire oficjalnie przedstawiła bardzo wyczekiwaną kartę graficzną Radeon HD 7970 6 GB Toxic Edition, która w tej chwili jest najszybszym jednoprocesorowym modelem na rynku. Oparta na rdzeniu Tahiti XT2 nowa karta jest jednocześnie pierwszą na świecie jednordzeniową kartą graficzną wyposażoną w aż 6 GB pamięci.

Standardowo urządzenie pracuje z częstotliwościami 1050/1500 MHz, jednak pierwszy parametr dynamicznie zmienia się w zakresie 1050-1100 MHz, zależnie od stopnia obciążenia karty. Po wciśnięciu przycisku Lethal Boost, taktowania HD 7970 6 GB Toxic Edition zwiększają się aż do 1200/1600 MHz. Osiągnięcie tak wysokich częstotliwości było możliwe przede wszystkim dzięki autorskiemu systemowi zarządzania energią – Sapphire Lethal Power Suite.

Stabilną pracę karty gwarantuje 10-fazowa sekcja zasilania, z czego 8 faz kontroluje pracę wyłącznie samego GPU. Pozostałe fazy pamięci przeznaczono dla pamięci oraz kontrolera pamięci. Dodatkowo, specjalnie dla Radeona HD 7970 6GB Toxic Edition, Sapphire stworzył podwójne ferrytowe dławiki Black Diamond, które – według pierwszych testów – obniżają temperaturę sekcji zasilania nawet o 40 stopni w stosunku do technologii wykorzystanych w kartach referencyjnych.

Dodatkowo w przypadku karty Sapphire HD 7970 6 GB Toxic Edition wykorzystano zmodyfikowane, chłodzenie Vapor-X oparte na dwóch 8 mm i dwóch 6 mm rurkach cieplnych oraz 90 mm wentylatorach z łożyskami zabezpieczonymi przed kurzem. Pomimo że zastosowany cooler Vapor-X opiera się na dość prostej zasadzie działania, karta graficzna chłodzona przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów.

Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem. Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia skuteczne obniżanie temperatury karty graficznej.

Darmowe oprogramowanie Sapphire TriXX umożliwia ręczne regulowanie napięć zasilających, kontrolowanie temperatury i w efekcie uzyskanie jeszcze wyższych częstotliwości zegarów procesora graficznego oraz pamięci. Dodatkowo, TriXX daje możliwość ręcznego sterowania prędkościami wiatraków oraz stworzenia czterech osobnych profili ustawień.

Sugerowana cena detaliczna karty SapphireHD 7970 6 GB Toxic Edition wynosi 2899 zł brutto.

Specyfikacja :


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto