A A A

Seagate: nowy model HDD

12 listopada 2021, 15:30
Na konferencji Open Compute Project firma Seagate zaprezentowała dysk twardy (HDD) z uniwersalnym interfejsem.
Seagate: nowy model HDD

Obsłuży wszystko

Dysk, który pokazał Seagate, jest modelem eksperymentalnym i ma wbudowany kontroler obsługujący interfejsy SAS, SATA oraz NVMe. Dzięki temu urządzenie jest zgodne ze wszystkimi tymi standardami bez pośrednictwa dodatkowych mostków. Nowy nośnik Seagate'a zademonstrowano w prototypowej obudowie (racku) Intela JBOD 2U, wyposażonej w przełącznik PCIe obsługujący12 3,5-calowych dysków.

Chociaż łącze SATA III wystarcza, aby zapewnić wydajny transfer danych w modelach HDD, to w przyszłości mogą pojawić się urządzenia z wieloma niezależnymi ramionami (aktuatorami). W ich przypadku przepustowość interfejsów SATA lub SAS okaże się zbyt mała. Wyposażenie dysków HDD w interfejsy PCIe stanie się wówczas koniecznością.

Mimo że w centrach danych nadal dominują klasyczne dyski twarde, to urządzenia SSD stają się tam coraz popularniejsze. Korzystają one z interfejsu NVMe, który w wersji 2.0 obsługuje również sprzęt HDD. Dzięki zastosowaniu PCIe i NVMe będzie możliwe znaczne uproszczenie infrastruktury i oprogramowania w serwerowniach.

To właśnie z myślą o centrach danych zaprojektowano dyski twarde Seagate'a wyposażone w złącza PCIe. Jednak upowszechnienie się tych urządzeń nie nastąpi szybko. Producent informuje, że pierwsze egzemplarze dysków pojawią się w sprzedaży nie wcześniej niż we wrześniu 2022 roku.

Urządzenia HDD pracujące z wykorzystaniem PCIe i protokołu NVMe przeznaczone dla klientów indywidualnych pojawią się dopiero w roku 2024. Będą one miały jeden lub dwa aktuatory i pojemność od 30 do 40 TB.

fot. Seagate


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto