A A A

Słowo o „Bajtku"

26 listopada 2020, 09:00
Tym razem na pożółkłych kartkach wspominamy pierwszy polski magazyn poświęcony komputerom.
Słowo o „Bajtku

W 1985 roku na świat przyszedł „Bajtek". Było to pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone komputerom adresowane nie do specjalistów, lecz do początkujących i nieprofesjonalnych użytkowników – głównie do młodzieży.

Aż do roku 1989 „Bajtek" był de facto comiesięcznym dodatkiem do dziennika „Sztandar Młodych", a jego pierwsze numery drukowane były w postaci broszury na papierze gazetowym. Później zwiększono format i objętość, zastosowano druk kolorowy, a magazyn zaczęto wydawać na dużo lepszym papierze.

Będąc u szczytu popularności „Bajtek" rozchodził się w nakładzie około 200 tysięcy egzemplarzy. Zapewne mógłby nawet sprzedawać się jeszcze lepiej (zwroty były minimalne), ale nakład ograniczały przydziały papieru, będącego w PRL-u – jak wszystko – towarem deficytowym.

Do roku 1996, gdy pismo zakończyło żywot, ukazało się około 130 numerów „Bajtka". Można by co prawda dyskutować na temat poziomu zamieszczonych w nim artykułów, ale trudno przecenić rolę edukacyjną, jaką pełniło to pismo.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto