A A A

Stany Zjednoczone przegrały walkę z Chinami o sztuczną inteligencję

11 października 2021, 09:30
Zdaniem byłego szefa Pentagonu Państwo Środka zdominuje wiele kluczowych technologii w ciągu dekady.
Stany Zjednoczone przegrały walkę z Chinami o sztuczną inteligencję

W starciu z Chinami jesteśmy bez szans

Do takich wniosków doszli zachodni obserwatorzy, w tym m.in. były szef działu oprogramowania Pentagonu Nicolas Chaillan, który zrezygnował z pracy w proteście przeciwko wolnemu tempu transformacji technologicznej w amerykańskiej armii. W swoim pierwszym wywiadzie od czasu opuszczenia stanowiska w Departamencie Obrony tydzień temu, powiedział w rozmowie z „Financial Times", że brak reakcji USA na chińskie cyberzagrożenia jest niebezpieczny dla przyszłości jego dzieci.  Nie mamy szans na konkurowanie z Chinami za 15–20 lat – mówi Nicolas Chaillan.


Winny Google i dyskusje o etyce

Jego zdaniem Pekin zmierza do globalnej dominacji technologicznej ze względu na postępy w rozwoju sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i możliwości cybernetyczne. Za spowalnianie pracy nad postępem technologicznym w USA Chaillan obwiniał nie tylko swój rząd, ale również Google'a (niechętnego do współpracy z amerykańskim departamentem obrony) oraz szeroko zakrojone debaty na temat etyki AI. Jego zdaniem chińskie firmy, zobowiązane do współpracy z rządem, dokonują „ogromnych inwestycji" w sztuczną inteligencję, nie zwracając uwagi na to, czy ich działania są etyczne, czy nie.

fot. Twitter/Nicolas Chaillan


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto