A A A

Szybkie i tanie dyski SSD

14 lipca 2008, 15:50
Szybkie i tanie dyski SSD

Zgodnie z zapowiedziami firmy OCZ Technology już niebawem na rynek mają trafić 2,5-calowe dyski SSD (Solid State Disk) o pojemności 128 GB. Ważne jest, że wprowadzane dyski SSD mają być znacznie tańsze od obecnie dostępnych. Model 128 GB ma kosztować poniżej 400 euro.
Partnerem spółki OCZ Technology przy produkcji dysków SSD jest koreański koncern Samsung, mimo że on sam też właśnie zaanonsował masową produkcję własnych dysków tego typu. Urządzenia Samsunga są jednak znacznie wolniejsze od tych, które wytwarza OCZ Technology – osiągają  bowiem transfery wynoszące 90/70 MB/s (odczyt/zapis). Dyski SSD firmy OCZ Technology bazują na kościach MLC (Multi Level Cell), dysponują złączem SATA o przepustowości 3 Gb/s, co pozwala na osiągnięcie transferu wynoszącego 143/93 MB/s (odczyt/zapis).

OCZ podał ceny wytwarzanych przez siebie dysków SSD. Model o pojemności 32 GB ma kosztować ok. 140 euro, 64-gigabajtowy około 220 euro, a za dysk 128 GB trzeba będzie zapłacić około 380 euro. Choć cena za dysk 128 GB wynosząca ok. 1300 zł (wg dzisiejszych średnich kursów złotówki do euro) wydaje się kwotą bardzo dużą w stosunku do cen dysków twardych opartych na tradycyjnej technologii magnetycznej, to nowe modele wprowadzane przez OCZ są znacznie tańsze niż dotychczas dostępne na rynku dyski SSD. Przykładowo najniższa cena dziś, jaką znaleźliśmy w porównywarkach cenowych za model o pojemności 32 GB to ok. 1400 zł.

Źródło: OCZ Technology


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto