A A A

TSMC wyceniany dwa razy lepiej od Intela

28 kwietnia 2021, 08:20
Tajwański producent półprzewodników zostawił amerykańskiego konkurenta daleko w tyle.
TSMC wyceniany dwa razy lepiej od Intela

Dwa razy lub więcej

Firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) jest obecnie wyceniana na nowojorskiej giełdzie co najmniej dwukrotrnie wyżej od Intela – wynika tak z dokumentów złożonych 16 kwietnia w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

 

Wszyscy zamawiają na Tajwanie

TSMC dostarcza w skali globalnej większą część układów wytwarzanych na zamówienie. Do klientów przedsiębiorstwa należą Apple, Nvidia, Qualcomm, Mediatek, a nawet AMD i Intel. Jeszcze niedawno największe dostawy z tajwańskich fabryk trafiały do chińskiego koncernu Huawei; obecnie najlepszym klientem TSMC jest prawdopodobnie Apple.

Według dokumentów przedstawionych nadzorowi giełdowemu wartość rynkowa TSMC wynosi 636 miliardów dolarów przy obecnej cenie akcji. Intel jest wart z kolei ponad 230 miliardów dolarów.

Dane z serwisów Google Finance i Yahoo Finance są nieco inne – tajwańskie przedsiębiorstwo jest wyceniane na (odpowiednio) 558 miliardów dolarów i 564 miliardy dolarów. Jednak nawet biorąc pod uwagę te wartości, Intel jest ponad dwukrotnie tańszy niż dalekowschodni potentat.

Po raz pierwszy wartość giełdowa TSMC przekroczyła rynkową wycenę Intela w marcu 2017 roku. Tajwański koncern na pewien czas osiągnął później status jednej z dziesięciu najbardziej wartościowych firm na świecie.

Ceny akcji Intela mocno zmieniały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, lecz ostatecznie są w przybliżeniu takie same jak przed rokiem – za jedną trzeba zapłacić 58 dolarów. W przypadku TSMC wartość akcji wzrosła w tym samym czasie z nieco poniżej 60 dolarów do obecnych 120 dolarów.

fot. Robert Jones – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto