A A A

To urządzenie pozwoli patrzeć przez ściany

3 sierpnia 2012, 09:02
To urządzenie pozwoli patrzeć przez ściany

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego pracują nad urządzeniem, które umożliwi widzenie przez ściany. Jest to możliwe dzięki technologii, którą dysponuje coraz więcej gospodarstw domowych.

Router WiFi umożliwia bezprzewodowe korzystanie z internetu. Jego działanie opiera się na generowaniu fal - odpowiednich sygnałów radiowych. Odbijają się one od różnych obiektów, w tym również od nas. Powoduje to zmianę ich częstotliwości, czyli efekt Dopplera. Urządzenie opracowane przez Brytyjczyków to swego rodzaju radar, który rejestruje te zmiany. Z jego pomocą można ustalić ile osób znajduje się za ścianą oraz z jaką prędkością i w jakim kierunku się poruszają. Sam detektor nie emituje żadnych fal, więc nie może zostać wykryty.

Zastosowań dla tego wynalazku jest mnóstwo. W przyszłości umożliwi dyskretne monitorowanie poczynań domowników - tych najmłodszych. Szczególnie zainteresowanie wykazało jednak Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, które sfinansowało część badań. Chodzi naturalnie o pomoc w walce z przestępczością. Dalsze modyfikacje i rozwój radaru pozwoliłyby na wychwycenie nawet najdelikatniejszych ruchów - np. klatki piersiowej w trakcie oddychania. Wszystko może się odbywać przez ścianę o grubości 30 cm.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto