A A A

Trudno zgasić elektryka

31 stycznia 2022, 11:30
Uwaga na płonące elektryki. Mogą być niebezpieczne
Trudno zgasić elektryka

Samochody elektryczne płoną rzadziej, ale intensywniej

Samochody elektryczne trudniej stają w płomieniach niż spalinowe, jednakże trudniej je zgasić. Wynika to z budowy stosowanych w pojazdach akumulatorów litowo-jonowych. Są one znacznych rozmiarów, a rolę elektrolitu pełni w nich mieszanina łatwopalnych rozpuszczalników. W efekcie do zgaszenia płonącego elektryka potrzeba więcej czasu i środków gaśniczych.

Na szczęście pożary pojazdów elektrycznych zdarzają się bardzo rzadko. Z badań firmy AutoinsuranceEZ wynika, że jest to 0,03 proc. wszystkich pożarów samochodów. Pożary samochodów napędzanych benzyną lub olejem napędowym to 1,5 proc. wszystkich przypadków. Nieco gorzej wyglądają statystyki dla pojazdów hybrydowych. Tutaj odsetek pożarów wynosi 3,4 proc.

Akumulator płonie dwa razy

Oprócz kłopotów z gaszeniem pojazdów zasilanych energią z akumulatorów, które płonąc, potrafią stopić asfaltową nawierzchnię, występuje możliwość wybuchu pożaru wtórnego. Baterie litowo-jonowe mogą zapalić się ponownie wiele godzin, a nawet dni zgaszeniu. Stanowi to duże zagrożenie dla składów złomu, warsztatów i zakładów utylizacji.

fot. 12019 – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto