A A A

Twój smartfon Cię zbada i postawi diagnozę

9 listopada 2021, 10:00
Telefony stają coraz bardziej inteligentne. Niewykluczone, że w pewnych sytuacjach będą mogły zastąpić lekarza.
Twój smartfon Cię zbada i postawi diagnozę

Analizując tapnięcia

Producenci oprogramowania próbują analizować niezliczoną ilość danych, które są rejestrowane przez czujniki smartfonów. Przykładowo, aplikacja TapCounter rejestruje wszystkie dotknięcia ekranu urządzenia. Producent narzędzia – firma QuantActions – twierdzi, że dzięki zbieraniu i analizowaniu danych program będzie mógł w przyszłości „wykryć ważne wskaźniki związane ze zdrowiem psychicznym lub neurologicznym".

QuantActions planuje wykorzystanie własnej technologii do przewidywania napadów padaczki. Według badania opublikowanego przez współzałożyciela firmy, Arko Ghosha, subtelne zmiany w sposobie stukania w ekran mogą być wykorzystane do wykrycia nieprawidłowości w falach mózgowych.

Badania te są częścią nowej dziedziny, która zajmuje się zbieraniem i analizowaniem danych generowanych podczas korzystania ze smartfonów i innych urządzeń cyfrowych. Zebrane informacje są przetwarzane z udziałem sztucznej inteligencji.

Metoda ta być może będzie pomocna w wykrywaniu wielu schorzeń psychicznych i neurologicznych. Wyniki badań sugerują, że w przyszłości da się wykorzystać dane geolokalizacyjne do badań nad depresją i schizofrenią. Niewykluczone też, że wzorce wciskania klawiszy posłużą do przewidywania napadów manii w chorobie dwubiegunowej, a sposób patrzenia na ekran u dzieci pomoże w wykrywaniu autyzmu.

Opisywaną technologią interesują się największe koncerny Big Tech. „The Wall Street Journal" napisał we wrześniu, że Apple chce zastosować w iPhone'ach funkcje pomocne w wykrywaniu depresji i ograniczeń zdolności umysłowych.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto