A A A

Tylko połowa urządzeń mobilnych na świecie jest zabezpieczana przed cyberatakami

1 listopada 2016, 14:00
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wynika, że ponad połowa urządzeń mobilnych na całym świecie jest podatna na cyberzagrożenia z powodu braku odpowiedniej ochrony. Badanie odzwierciedla brak świadomości odnośnie tego, jak skutecznie chronić urządzenia mobilne.
Tylko połowa urządzeń mobilnych na świecie jest zabezpieczana przed cyberatakami

Wyniki badania Kaspersky Lab zostały opublikowane w tym tygodniu w celu wsparcia kampanii Europolu w zakresie podnoszenia świadomości dotyczącej mobilnego szkodliwego oprogramowania, w ramach Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa Cybernetycznego (ECSM). Celem badania było określenie świadomości użytkowników odnośnie zagrożeń, z jakimi można zetknąć się online, oraz sposobów zabezpieczenia się przed nimi.

Badając 12 000 respondentów z 21 państw, stwierdzono, że tylko 57 proc. tabletów ma zainstalowane rozwiązanie bezpieczeństwa, a w przypadku smartfonów odsetek ten wynosi 53 proc. Użytkownicy w większym stopniu chronią swoje komputery (88 proc.) niż urządzenia mobilne, co stanowi błąd, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak wiele istotnych i osobistych informacji jest obecnie przechowywanych na smartfonach i tabletach.

Badanie sugeruje, że użytkownicy nie są świadomi potrzeby zabezpieczenia swoich urządzeń mobilnych przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Według 54 proc. ankietowanych ich komputery stacjonarne i laptopy zdecydowanie wymagają oprogramowania bezpieczeństwa IT, lecz tylko 42 proc. myśli tak samo o smartfonach i tabletach. W rzeczywistości tylko jeden na pięciu (21 proc.) użytkowników nie jest nawet w pełni świadomy mobilnego szkodliwego oprogramowania.

Część osób - chociaż prawdopodobnie zbyt mało - próbuje chronić swoje urządzenia mobilne. Jednak użytkownicy w większości ograniczają tę ochronę do haseł - 81 proc. posiada je na swoim komputerze, a 82 proc. chroni w ten sposób swoje smartfony. Jest to niepokojące, ponieważ o ile hasła chronią urządzenie fizyczne przed wykorzystaniem przez niepowołane osoby, nie zapewniają ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, oszustwami czy atakami phishingowymi, które mogą się zdarzyć, gdy niczego nieświadomi użytkownicy korzystają z własnych urządzeń. Tylko 41 proc. konsumentów chroni swoje urządzenie mobilne przy użyciu zarówno hasła, jak i rozwiązania bezpieczeństwa, co oznacza, że ponad połowa urządzeń mobilnych na świecie jest podatna na zagrożenia.

Wyniki te są niepokojące, zważywszy na rozpowszechnienie zagrożeń online, na jakie narażone są urządzenia mobilne i ich użytkownicy. Wiele z tych zagrożeń wynika z naszej codziennej aktywności online oraz wiąże się z tym, że przechowujemy dane na naszych urządzeniach mobilnych i dzielimy się nimi każdego dnia. Z badania wynika, że spośród osób, które zetknęły się z cyberzagrożeniami, 18 proc. doświadczyło infekcji swojego smartfona z systemem Android, a 22 proc. - przechwycenia danych.

- Urządzenia mobilne stanowią istotny element naszego życia. Nie tylko przechowujemy na nich ważne informacje, ale również stanowią one bramę do bankowości online, wiadomości e-mail, udostępniania zdjęć, komunikacji z najbliższymi i pozwalają na wykonywanie wielu innych działań. Jeśli chcemy chronić to, co dla nas najcenniejsze, nie możemy zapominać o zabezpieczaniu tych urządzeń. Jednak zważywszy na to, że tylko połowa urządzeń mobilnych jest skutecznie zabezpieczana, czeka nas jeszcze wiele pracy, zanim będziemy bezpieczni - powiedział Wiktor Jabłokow, dyrektor działu odpowiedzialnego za produkty mobilne w Kaspersky Lab.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto