A A A

USA kontra Chiny: kolejna odsłona sporu

26 maja 2020, 09:30
Więcej chińskich firm i instytucji będzie podlegać ścisłej kontroli eksportowej w USA.
USA kontra Chiny: kolejna odsłona sporu

Kolejne firmy z Państwa Środka trafiły na czarną listę Departamentu Handlu.

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu (BIS) poinformowało, że 8 chińskich firm oraz Instytut Kryminalistyczny Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Chińskiej Republice Ludowej zostaną wpisane na tzw. Entity List. Oznacza to, że będą one mieć ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i produktów – ich zakup będzie wymagał uzyskania zgody rządu Stanów Zjednoczonych.

 

Oskarżenia o inwigilację

Departament Handlu oskarża przedsiębiorstwa i instytucje dodane do listy o współudział w łamaniu praw człowieka podczas chińskiej kampanii represji, masowych zatrzymań i inwigilacji Ujgurów, Kazachów i członków mniejszości muzułmańskiej w Ujgurskim Autonomicznym Regionie Xinjiang. Wykorzystywane są przy tym zaawansowane technologie, takie jak systemy inteligentnych kamer, rozpoznawania twarzy i uczenia maszynowego.

Takie same zarzuty postawiono już w październiku ubiegłego roku 28 innym chińskim przedsiębiorstwom – one również trafiły na Entity List.

Wśród firm nowo dodanych do listy znalazły się: Cloudwalk Technology i Sensenets (technologie rozpoznawania twarzy), NetPosa (kamery i systemy nadzoru) oraz AI Intellifusion (produkcja układów scalonych).

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto