A A A

Układy scalone już w technologii 3 nm

3 grudnia 2021, 09:00
TSMC rozpoczyna wytwarzanie chipów w litografii 3 nm. Produkcja seryjna ruszy jednak dopiero za kilkanaście miesięcy.
Układy scalone już w technologii 3 nm

Kolejny etap

Tajwański dziennik „DigiTimes" i serwis TechTaiwan informują, że koncern Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. rozpoczął w zakładzie Fab 18 niedaleko miasta Tainan produkcję chipów klasy N3 (litografia 3 nm). Wytwarzanie seryjne układów ma rozpocząć się w drugiej połowie roku 2022; chipy będą gotowe na początku 2023 roku, ponieważ cykl produkcyjny w tej technologii trwa około 100 dni.

TSMC zamierza tym razem dostarczać układy zarówno dla sektora obliczeń wysokiej wydajności (HPC), jak i urządzeń mobilnych. Jest to pewna zmiana w taktyce koncernu, który dotychczas najpierw starał się zaspokoić potrzeby producentów smartfonów i tabletów.

Proces N3 tajwańskiego koncernu będzie wykorzystywać litografię skrajnego ultrafioletu (EUVL, Extreme Ultraviolet Lithography). Nowe układy mają składać się z ponad 20 warstw półprzewodnika i zapewniać znaczną poprawę wydajności w porównaniu z chipami N5 (5 nm).

Według informacji TSMC, wydajność układów N3 będzie wyższa od N5 o 10 do 15 proc. przy tej samej mocy i liczbie tranzystorów. Zużycie energii spadnie o 30 proc., gęstość logiki wzrośnie o 70 proc., a o 20 proc. zwiększy się gęstość SRAM.

fot. OpenClipart-Vectors – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto