A A A

Ultraszerokość

13 sierpnia 2013, 10:16
Jeżeli nie mieścisz się z aplikacjami na ekranie o rozdzielczości Full HD, jesteś zapalonym graczem, pracujesz z wieloma aplikacjami na raz lub oglądasz filmy na komputerze - firma LG ma dla ciebie ciekawą propozycję.
Ultraszerokość

Jeżeli nie mieścisz się z aplikacjami na ekranie o rozdzielczości Full HD, jesteś zapalonym graczem, pracujesz z wieloma aplikacjami na raz lub oglądasz filmy na komputerze - firma LG ma dla ciebie ciekawą propozycję.

Kilka miesięcy temu na rynku monitorów pojawiła się nowa klasa urządzeń. To wyświetlacze o typowo kinowych proporcjach obrazu – 21:9. Takie urządzenia charakteryzują się bardzo dużą przekątną- w okolicach 29 cali, co przekłada się na blisko 70 cm szerokości ekranu. Ze względów konstrukcyjnych – brzegi ekranu obserwujemy pod dużym kątem, do produkcji takich monitorów wykorzystywane są matryce IPS. „Efektem ubocznym” jest bardzo dobra jakość obrazu i wierna reprodukcja kolorów. Pomimo zastosowania podświetlania LED-owego i niewielkiej grubości urządzenia monitor można powiesić na ścianie. Wyposażony jest standardowe mocowanie Vesa 100x100. Nie każdy LED-owy monitor ma takie mocowanie.

LG UltraWide 29EA93 jest bardzo ładnym monitorem zbudowanym przy wykorzystaniu modnej ostatnio technologii ukrywającej ramkę matrycy. Dzięki temu wyłączony monitor wygląda, jakby miał ramkę o szerokości zaledwie 3 mm. Po włączeniu, go okazuje się jednak, że ramka w postaci czarnego paska ma standardowa grubość nieco ponad 1 cm. Wynika to z konstrukcji paneli LCD i jej zwężenie wiąże się z dużymi trudnościami technicznymi, a co za tym idzie – kosztami.

Tym co z pewnością ucieszy wielu użytkowników jest fakt, że matryca monitora jest matowa. Dzięki temu nie odbija się w niej światło, ani wizerunek użytkownika i praca jest bardzo wygodna. 29EA93 pracuje w rozdzielczości 2560x1080. To mniej więcej tak jakby postawić obok siebie dwa monitory 17 calowe o rozdzielczości 1280x1024 . Więcej miejsca na pulpicie oznacza wygodniejszą pracę z wieloma aplikacjami na raz. Można bardzo wygodnie uruchomić np. Worda i Excela, albo trzy okna przeglądarki (strony WWW są zazwyczaj wąskie). Z tego powodu monitor doskonale sprawdzi się zarówno w biurze jak i w domu. Dodatkowym udogodnieniem jest dołączone oprogramowanie, które ułatwia szybkie i wygodne przypinanie okien do predefiniowanych obszarów ekranu bez konieczności żmudnego dopasowywania ich rozmiarów. Podczas pracy z programami profesjonalnymi więcej miejsca oznacza wygodniejsze rozłożenie palet narzędziowych.

Domyślne ustawienia obrazu wyświetlanego przez monitor są bardzo dobre i oprócz obniżenia jasności i kontrastu nie ma potrzeby regulowania składowych koloru. Te ostatnie można regulować na dwa sposoby - korygując 3 standardowe składowe RGB lub 6 kolorów (dodatkowo mamy, analogicznie jak w drukarkach jaśniejsze odcienie). Co prawda w standardowych ustawieniach monitor wyświetla obraz o temperaturze barwowej około 7500 K, ale za to odzwierciedla 100% palety sRGB (używanej powszechnie w aparatach cyfrowych, drukarkach i projektowaniu stron internetowych) ze średnim błędem koloru około 2%,co jest bardzo dobrym wynikiem. Obniżenie składowej niebieskiej z 50 do 30 % umożliwia co prawda obniżenie temperatury do 6500 K, ale powoduje zwiększenie błędu odzwierciedlenia kolorów do ponad 4%. Błąd na poziomie 4% nadal oznacza znacznie lepiej niż dobre odzwierciedlenie kolorów i jest typowy dla monitorów dobrej klasy.

Do monitora dostarczone jest oprogramowanie współpracujące z możliwym do zakupienia osobno, dedykowanym kalibratorem. Umożliwia to bardziej precyzyjną korektę ustawień, jednak zdecydowana większość użytkowników zadowoli bardzo dobrymi domyślnymi wartościami. Wbudowane głośniki odtwarzające dźwięk bardzo dobrej jakości. Jeżeli jednak wolisz korzystać ze słuchawek, to wbudowane w monitor gniazdo słuchawkowe umożliwi ci podłączenie ich bezpośrednio do monitora.

Oprócz gniazda słuchawek w monitor wbudowano też trzyportowy hub USB 3.0. Wystarczy podłączyć monitor, dołączonym w komplecie kablem do takiego gniazda w pececie.

Oprócz słuchawek i urządzeń USB do monitora podłączysz także drugi komputer, konsolę czy smartfon. To wszystko dzięki dwóm portom HDMI, w tym jednym z obsługą MHL, które dodatkowo jest w stanie ładować komórkę, Display Port i DVI. Najciekawsze jest jednak to, że możesz jednocześnie podłączyć dwa urządzenia i oglądać obraz na podzielonym ekranie. Ta funkcja nazywana Dual Link Up wymaga jednak korzystania z karty graficznej z wyjściem DisplayPort, bo jedno z dwóch urządzeń musi być podłączone do tego złącza w monitorze.

Szeroki monitor robi największe wrażenie podczas oglądania filmów czy grania. Wielka płaszczyzna obrazu znajdująca się blisko użytkownika, wywiera niesamowite wrażenie. O ile jednak wielbiciele filmów są już przyzwyczajeni nawet do 55 calowych telewizorów, to dla graczy zastosowanie monitora o 640 pikseli szerszego od klasycznego Full HD daje wymierne korzyści w komputerowej rywalizacji. Dostajemy bowiem szersze pole widzenia, które ze względu na rozmieszczenie oczu w poziomie jest nieco łatwiej opanować, niż obraz większy obu kierunkach jaki dają monitory o rozdzielczości 2560x1440, nie wspominając już o niższych zapotrzebowaniu na moc karty graficznej. Krótko mówiąc - z monitorem LG 29EA93 uzyskasz przewagę technologiczną i łatwiej pokonasz wrogów.

A jeżeli chcesz aby taki monitor był twój, weź udział w konkursie PC Formatu. Jeżeli chcesz dostać taki monitor na własność, weź udział w konkursie PC Formatu i LG i przetestuj go dla nas. Zasady konkursu są proste.

1. Wymyśl procedurę testową monitora, czyli sposób w jaki twoim zdaniem należy go przetestować i przyślij ją na mailem na adres konkurs@pcformat.pl pisząc w tytule maila „Monitor”. Pamiętaj, że zaproponowaną przez siebie procedurę musisz być w stanie samodzielnie, lub z pomocą znajomych, wykonać i wyniki przedstawić w formie tekstowej z dodatkiem kilku zdjęć. Na maile ze zgłoszeniami czekamy do 2 września włącznie.

2. Redakcja wybierze najciekawszą, spośród nadesłanych procedur i jej autorowi przekaże monitor do testu. Autorzy dwóch kolejnych ciekawych procedur testowych otrzymają nagrody pocieszenia – LG DVD Slim M-disc.

3. Zwycięzca konkursu przez miesiąc będzie zobowiązany do pisania raz w tygodniu krótkich sprawozdań z przebiegu testów, a po tym czasie - przedstawienia zgodnego z zaproponowaną przez siebie procedurą, testu monitora.

4. Po opublikowaniu testu na łamach PC Formatu monitor przejdzie na własność testującego Szczegółowy regulamin konkursu znajdziesz na stronie regulaminy.pl

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

matryca IPS, 29 cali,

podświetlenie LED

rozdzielczość 2560 x 1080

jasność 300 cd/m2

kontrast 5 000 000:1

czas reakcji matrycy 5 ms

kąty widzenia 178'/178'

GNIAZDA WEJŚCIOWE/WYJŚCIOWE

Display-Port, DVI-D, 2xHDMI (1xMHL)

Złącze USB

Wejście słuchawkowe

Wejście audio Głośniki 2x7W

FUNKCJE SPECJALNE CINEMA SCREEN

4-Screen Split HDCP 100% pokrycie sRGB PIP (obraz w obrazie)

ZASILANIE

Włączone standardowo (typowe) 48W

Wyłączone zasilanie (maks.) <0.5W

Tryb oszczędzania energii/uśpienia (maks.) 1.2W

WYMIARY

Urządzenie z podstawą 700 x 208 x 387 mm

Urządzenie bez podstawy 700 x 68 x 318 mm

MASA

Urządzenie (z podstawą) 5,65 kg Urządzenie (bez podstawki) 5.2 kg

CECHY MECHANICZNE

Odłączana podstawa

Pochylanie -5'(przód)~ 20' (tył)

Montaż na ścianie VESA 100/100


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Sasage
Sasage
13 sierpnia 2013, 16:55
Całkiem fajny monitor, przynajmniej dla mnie. Często pracuję przy kilku otwartych aplikacjach i tu sprawdził by się znakomicie. Z jednej strony przeglądarka, z drugiej dowolna aplikacja.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto