A A A

Unitra - reaktywacja marki z czasów PRL

23 maja 2014, 14:30
Unitra powraca, a przynajmniej sama nazwa. Do sprzedaży w Polsce trafią retro-słuchawki, wzmacniacz oraz zestaw uchwytów na telewizory.
Unitra - reaktywacja marki z czasów PRL

Unitra to legendarna marka, której historia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dystrybutorem reaktywowanej marki Unitra została firma K-Consult Sp. z o.o. Jakie nowe produkty spod tej znanej kiedyś marki zaoferowano?

Wzmacniacz lampowy Edward - cena 8990 zł

Słuchawki nagłowne

Model SN-50 - replika słynnego modelu SN-50 to słuchawki, które wyglądem przeniosą do epoki realnego socjalizmu, natomiast jakością dźwięku potwierdzą swoją pozycję jako legendy. Cena 249 zł.

Słuchawki nagłowne SN-40 (149 zł), Słuchawki nagłowne SN-30 (cena 99 zł),

Słuchawki dokanałowe - SD-20 (49 zł), Słuchawki dokanałowe SD-10 (cena 29 zł).

Uchwyt do telewizora - o nazwach: Ryszard (299 zł), Wacław (279 zł), Zdzisław (cena 179 zł), Kazimierz, Roman i Stanisław.

Krótka historia firmy UNITRA

Wszystko miało swój początek w roku 1961, kiedy do życia powołane zostało Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA, w którego skład weszła większość polskich przedsiębiorstw (wówczas zakładów) przemysłu elektronicznego. Zjednoczenie "UNITRA" utworzyły przedsiębiorstwa wchodzące wcześniej w skład dwóch zjednoczeń: Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Zjednoczenia Przemysłu Teletechnicznego.

W roku 1978 nastąpił podział Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA na Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron (w jego skład weszły zakłady produkujące elementy elektroniczne i sprzęt profesjonalny) i Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom (w jego skład weszły zakłady produkujące sprzęt elektroniczny powszechnego użytku).

W wyniku przekształceń ustrojowych w 1989 roku wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji, w tym niestety również Zrzeszenie UNITRA. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność. Wiele upadło. Łącznie przez cały okres funkcjonowania Zjednoczeń, a później Zrzeszenia, w jego skład weszły 44 przedsiębiorstwa. W okresie tzw. największego prosperity zakłady wchodzące w skład UNITRY zatrudniały łącznie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pracowników.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Łotr
25 maja 2014, 00:03
Zabrakło informacji o miejscu produkcji, należy więc założyć, że wytwarzane są tam gdzie wszystko ...
pawi998
pawi998
24 maja 2014, 09:03
Miałem takie drewniane czarne radio od UNITRY. Nawet fajny antyk był - jeden typo chciał 2k złotych za to radio :O. Mama wywaliła go na złom :3
avatar
~Anonim
23 maja 2014, 18:30
Witam! Pamiętam czasy, kiedy na starym, czarno-białym TV marki "UNITRA" rżnąłem w konsolę "Pegazus". To były czasy ;).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto