A A A

Urządzenia mobilne, a bezpieczeństwo dzieci

20 kwietnia 2015, 10:00
Podczas surfowania po internecie dzieci z łatwością mogą trafić na informacje dla nich nieodpowiednie. Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International w okresie 12 miesięcy, cyberincydenty dotknęły dzieci 22 proc. respondentów.
Urządzenia mobilne, a bezpieczeństwo dzieci

Powszechnym problemem jest sytuacja, w której wyszukiwarka internetowa wyświetla nieodpowiednie odnośniki w wyniku podania zbyt ogólnych słów kluczowych. Na przykład, dziecko szuka kreskówek, ale zamiast tego zostają wyświetlone wyniki dotyczące filmów animowanych dla dorosłych.

Innym powszechnym problemem jest sytuacja, w której wyszukiwarka internetowa wyświetla nieodpowiednie odnośniki w wyniku podania zbyt ogólnych słów kluczowych. Na przykład, dziecko szuka kreskówek, ale zamiast tego zostają wyświetlone wyniki dotyczące filmów animowanych dla dorosłych.

Również portale społecznościowe stanowią poważne źródło zagrożeń. Dzieci mogą dodać każdą osobę do grona swoich przyjaciół, zawierając znajomości i komunikując się z ludźmi, którzy mogą je oszukać, wykorzystać lub próbować wyłudzić od nich poufne informacje. Z badania wynika, że 21 proc. rodziców straciło pieniądze lub poufne informacje przechowywane na swoich urządzeniach z powodu aktywności swojego dziecka.

Współczesne telefony i tablety często pełnią funkcję uniwersalnych konsol do gier i wiele dzieci wykorzystuje je jedynie do tego celu. Jednak nie wszystkie gry są odpowiednie dla nieletnich: niektóre zawierają sceny przemocy, wulgarny język lub treści erotyczne. Niestety, gry nie są jedynym zagrożeniem - wiele aplikacji pobieranych z oficjalnych sklepów może zawierać niepożądane informacje.

Warto pamiętać, że niektóre zagrożenia są uniwersalne i mogą dotknąć ludzi w każdym wieku. Jednak - ze względu na mniejsze doświadczenie - dzieci są w większym stopniu na nie podatne. Nieświadome, jakie zagrożenie stanowi dany zasób, mogą pobrać zainfekowane pliki lub podać dane na stronie phishingowej. Dlatego warto dopilnować, aby urządzenie mobilne było odpowiednio zabezpieczone przed wirusami, phishingiem oraz innymi zagrożeniami online - zwłaszcza w przypadku systemu Android, ponieważ platforma ta jest celem około 99 proc. wszystkich mobilnych szkodliwych programów.

Zdaniem wielu rodziców problemem jest także to, że dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem lub ze smartfonem w dłoni. W przypadku urządzeń mobilnych, które dzieci noszą ze sobą np. do szkoły, stosowanie zakazów i ograniczeń jest trudne, jednak istnieje spory arsenał środków technicznych, które mogą w tym pomóc. Można np. ograniczyć czas, kiedy najmłodsi użytkownicy mogą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych lub ustanowić godziny, w których dzieci mogą bawić się takimi gadżetami.

Naturalnie, nie da się rozwiązać tego problemu przy użyciu samych środków technicznych - dzieci potrzebują alternatywy dla swoich gadżetów. Dlatego rodzice powinni spędzać z nimi jak najwięcej czasu, inicjować spotkania z rówieśnikami lub zachęcać do aktywności fizycznej - w ten sposób zostanie im mniej czasu na korzystanie ze urządzeń mobilnych i komputerów. Rodzicom zaleca się również, aby byli na bieżąco z nowymi cyberzagrożeniami i przekazywali te informacje swoim dzieciom. Zrozumienie zasad bezpiecznego zachowania w sieci oraz ostrożność w stosunku do informacji, które są publikowane online, pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych incydentów.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto