A A A

Urządzenie monitorujące mózg pomoże w walce z demencją

16 grudnia 2019, 09:30
Stymulacja mózgu to temat intensywnie badany również przez producentów gadżetów technologicznych.
Urządzenie monitorujące mózg pomoże w walce z demencją

Japoński gigant Hitachi High Technologies za pomocą gier i aplikacji planuje wspierać badania aktywności mózgu. XB-01 to narzędzie stworzone przez niego z myślą nie tylko o osobach, których bliscy cierpią na schorzenia związane z utratą pamięci, ale także o uczniach i nauczycielach. Wiceprezes firmy Heinz Dommel podkreśla, że urządzenie to umożliwia przesyłanie przez Bluetooth danych zebranych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu prowadzenie pomiarów aktywności mózgu będzie mogło odbywać się w dowolnym miejscu oraz czasie. Monitorowanie pracy mózgu na bieżąco umożliwi wspieranie uczniów cierpiących np. na dysleksję, a także pomoże w opóźnianiu bądź zapobieganiu demencji starczej u osób w zaawansowanym wieku.

XB-01 to w tym momencie najmniejsze na świecie urządzenie, w którym wykorzystano technologię bazującą na czujnikach bliskiej podczerwieni NIRS. Została ona opracowana w Japonii i jest udoskonalana od niemal 20 lat, wraz z nieustannie prowadzonymi testami. Pomiar aktywności mózgu następuje tu poprzez mierzenie krążenia krwi na czole i nieco powyżej skroni. Za pomocą aplikacji można obserwować, jaki jest poziom pracy mózgu w określonej skali.

Co ciekawe, funkcje poznawcze mózgu zmniejszają się już po 25. roku życia. Z tego względu urządzenie może okazać się przydatne także jako stymulator podczas szkoleń biurowych czy w trakcie długofalowego stresu. Zwłaszcza, że XB-01 może pracować bez ograniczeń miejsca i czasu.

Nowy produkt Hitachi High Technologies pojawi się w sprzedaży w 2020 r. Ma kosztować ok. 350 euro.

fot. NeU


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto