A A A

Uwaga na fałszywe antywirusy!

8 września 2010, 14:31
Uwaga na fałszywe antywirusy!

Microsoft ostrzega użytkowników przed nowym typem złośliwych aplikacji – scareware. Używają one fałszywych wyników skanowania komputera i namawiają do kupna, równie fałszywego, oprogramowania antywirusowego.

Złośliwa aplikacja oznaczona jest w jako Rogue:MSIL/Zeven. Rozpoznaje ona typ wykorzystywanej przez użytkownika przeglądarki i wyświetla mu specjalnie spreparowaną stronę z informacją o zagrożeniu. Wyświetlany komunikat jest wyglądem bardzo zbliżony do stron informacyjnych, które znamy z niektórych przeglądarek internetowych. Jeżeli użytkownik kliknie na jedną z opcji dostępnych w komunikacie, zostanie przeniesiony na profesjonalnie wykonaną stronę, zachęcającą do pobrania fałszywego antywirusa: Win7 AV.

Po jego zainstalowaniu i przeskanowaniu komputera, pojawiają się błędne informacje na temat ilości znalezionych wirusów. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na oczyszczenie swojej stacji roboczej – zostanie poproszony o zakup aplikacji. Zarówno aplikacja, jak i strona pozwalająca na płatność są niebezpieczne. Celem autorów jest uzyskanie danych dotyczących konta bankowego i jego oczyszczenie.

W trakcie instalowania oprogramowania należy zachować wzmożoną ostrożność. Dotyczy to w szczególności różnego rodzaju aplikacji antywirusowych no-name oraz programów, które mają przyspieszyć działanie komputera. Pamiętajmy, że programy należy ściągać z pewnego źródła, a żadna z przeglądarek nie namawia nas do zainstalowania konkretnego antywirusa.

Foto: stock.xchng /svilen001


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto