A A A

W Australii ustanowiono bezprecedensowe przepisy o inwigilacji

1 września 2021, 08:00
Australijska policja może teraz włamać się do Twojego komputera, zbierać lub usuwać Twoje dane lub przejąć konta w mediach społecznościowych. A wszystko to bez nakazu sędziego.
W Australii ustanowiono bezprecedensowe przepisy o inwigilacji

W imię walki z przestępczością internetową

W Australii przyjęto poprawkę do ustawy o nadzorze, pozwalającą organom państwa na większą inwigilację niż w jakiekolwiek innym kraju. Nowe przepisy przyznają Australijskiej Policji Federalnej i Australijskiej Komisji Wywiadu Kryminalnego szerokie uprawnienia w walce z przestępczością internetową.

Odtąd dane użytkownika podejrzanego o poważne przestępstwo w sieci będą mogły być przez policję modyfikowane, kopiowane, dodawane lub usuwane. Funkcjonariuszom będzie wolno zbierać dane wywiadowcze z urządzeń lub sieci, które są lub mogą być używane przez osoby podlegające nakazowi. Policja będzie też mogła przejąć kontrolę nad kontem online (np. w mediach społecznościowych) w celu zebrania informacji do dochodzenia.

Do tych wszystkich działań nie będzie potrzebny nakaz sędziego, wystarczy nakaz członka Administracyjnego Trybunału Apelacyjnego. Nowe przepisy są szeroko komentowane i krytykowane w Australii. Dla wielu ustawa o inwigilacji w swojej obecnej postaci sygnalizuje koniec poszanowania praw człowieka w tym kraju.

fot. methodshop – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto