A A A

Wielkie zagrożenie dla komputerów w Polsce

13 maja 2014, 07:05
Trojany z rodzin Rotbrow, Wystot i Obfuscator to największe zagrożenia dla użytkowników komputerów w Polsce – wynika z raportu Microsoft na temat bezpieczeństwa danych „Security Intelligence Report”.
Wielkie zagrożenie dla komputerów w Polsce

Na podstawie danych opublikowanych w 16. edycji raportu na temat bezpieczeństwa danych "Security Intelligence Report", w Polsce w czwartym kwartale 2013 r., największe zagrożenie dla komputerów stanowiły:

-         Rotbrow - rodzina trojanów, która wystąpiła w 12,75 proc. spośród zaraportowanych komputerów. Na świecie, w drugiej połowie 2013 r. Rotbrow występował w 59 na każde 1000 systemów, które posiadają wsparcie w postaci oprogramowania anti-malware firmy Microsoft. W czwartym kwartale 2013 r. rodzina ta była największym zagrożeniem zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorstw.

-         Wysotot - rodzina trojanów, która wystąpiła w 5,15 proc. spośród zaraportowanych komputerów.

-         Obfuscator - rodzina trojanów, która wystąpiła w 2,85 proc. spośród zaraportowanych komputerów.

- Trojany są najczęściej dołączanymi przez piratów dodatkami do nielegalnych kopii oprogramowania. Oszczędność zakupu jest zatem jedynie iluzoryczna, ponieważ wraz z zainstalowaniem takiego oprogramowania tracimy kontrolę nad komputerami. Trojany są elementem szpiegostwa gospodarczego. Uruchomiony raz na komputerze, regularnie dostarcza dane na temat firmy na specjalne serwery - skomentowała Ilona Tomaszewska, dyrektor ds. ochrony własności intelektualnej w polskim oddziale Microsoft.

Najnowsza edycja "Security Intelligence Report" prezentuje dane zebrane między 2010 a 2013 rokiem, z których wynika również, że liczba poważnych luk (takich, które umożliwiają zdalny dostęp do kodu) w produktach Microsoft zmniejszyła się o 70 proc.. Jest to znaczący postęp, dlatego w miarę zwiększania bezpieczeństwa oprogramowania, cyberprzestępcy szukają innych dróg, by wykorzystać dane użytkowników.

Jedną z nich jest dołączanie złośliwego oprogramowania do legalnych programów lub plików z muzyką (mechanizm tzw. deceptive downloads), co zostało uznane za największe niebezpieczeństwo w 95 proc.  ze 110 krajów badanych przez Microsoft. Drugim przykładem jest oprogramowanie typu ransomware, poprzez które przestępcy mogą szantażować użytkowników zaatakowanego komputera. Techniki tego typu nie są nowe, jednak w drugiej połowie 2013 roku ich ilość drastycznie wzrosła.  Ponadto z najnowszego raportu wynika, że:

-         W ostatnim kwartale 2013 r. liczba komputerów, w których trzeba było zlikwidować skutki ataku, wzrosła ponad 3-krotnie.

-         Z 10 najgroźniejszych rodzin szkodliwego oprogramowania, 3 z nich - Rotbrow, Brantall i Sefnit - współpracują.

-         Największym zagrożeniem typu ransomware jest Reveton, którego aktywność wzrosła o 45 proc. między pierwszą a drugą połową 2013 r.

Kompletny raport bezpieczeństwa Microsoft "Security Intelligence Report" oraz więcej informacji o jego zawartości można znaleźć na stronie www.microsoft.com/sir. Microsoft publikuje "Security Intelligence Report" dwa razy w roku. Raport ma na celu informowanie o największych zagrożeniach globalnych i regionalnych, aby umożliwić użytkownikom lepszą ochronę informacji własnych oraz firmowych. Szesnasta edycja dokumentu zawiera nowe dane z drugiej połowy 2013 r.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto