A A A

Wirus zablokował międzynarodowe lotnisko

24 września 2018, 14:30
Przez trzy dni obsługa portu lotniczego w Bristolu ręcznie drukowała i wypisywała pasażerom aktualizowane godziny przylotów i odlotów po tym, jak infekcja szyfrująca wyłączyła tablice informacyjne lotniska.
Wirus zablokował międzynarodowe lotnisko

Ten pechowy weekend z połowy września obsługa lotniska w Bristolu z pewnością zapamięta na długo. W piątek rano złośliwy atak szyfrujący zablokował systemy kontrolujące elektroniczne tablice informacyjne - podstawowy środek komunikacji lotniska z pasażerami. W efekcie zablokowane ekrany wygaszono komunikatem "chwilowej niedostępności usługi" wyświetlanym od 14 do 17 września, gdy władze obiektu wreszcie odzyskały kontrolę nad siecią.

Trwająca trzy dni infekcja znacząco spowolniła pracę lotniska, skazując awaryjnie rozszerzony personel na ręczną aktualizację wszystkich godzin przylotów i odlotów. Rozdrażnieni dłuższym oczekiwaniem pasażerowie komentowali te wysiłki w mediach społecznościowych, publikując zdjęcia personelu zapisującego zmywalne tablice i papierowe plakaty rozwieszane na bieżąco w halach portu.

Szczęśliwie po wykryciu piątkowej infekcji władze lotniska zdążyły odłączyć większość swoich systemów nie chcąc ryzykować epidemii i całkowitego paraliżu komunikacyjnego. W ocenie ekspertów Xopero obsługa lotniska zadziałała prawidłowo. Chociaż spowolnienie transferu tysięcy pasażerów z pewnością skomplikowało ich osobiste sprawy - skutkując np. odwołaniem spotkań biznesowych i wyczekiwanych zabiegów medycznych - to łatwo sobie wyobrazić potencjalną skalę zagrożenia, gdyby niepowstrzymany wirus zaszyfrował np. systemy wieży kontrolnej.

Twórcy wirusa standardowo zażądali okupu (wysokości nie ujawniono), a rzecznik prasowy lotniska zapewnił, że usterkę zlikwidowano bez haraczu za odblokowanie tablic, nie wspominając jednak o backupie danych. Czy gdyby ten faktycznie tworzono i sprawdzano, to wznowienie pracy lotniska przyjmującego 8 milionów pasażerów rocznie zajęłoby aż trzy dni? Xopero zapewnia, że najnowsze systemy backupu pozwalają na to znacznie szybciej - nawet gdy wirus zdążył już zaszyfrować pół serwerowni pechowej firmy.

- Zawsze pamiętajmy o posiadaniu aktualnego i sprawdzonego backupu, który możemy już przywracać nawet sprzed minuty i na dowolne urządzenie użytkownika - radzi Grzegorz Bąk z Xopero. Dobry backup to nie tylko gwarancja ciągłości działania systemów firmy, ale wciąż jedyne antidotum na skutki praktycznie wszystkich ataków szyfrujących - dodaje.

Szyfrowanie krytycznej infrastruktury - jak szpitale czy lotniska - to żadna nowość dla twórców ransomware, przedwcześnie "pożegnanego" przez osoby przekonane, że lata świetności (2016 i 2017) wirusy szyfrujące mają już za sobą. W ubiegłym roku ofiarami takich infekcji padły dwa lotniska ukraińskie: w czerwcu wirus NotPetya sparaliżował lotnisko w Kijowie, a w październiku ransomware Bad Rabbit zablokował port lotniczy w Odessie.

Tymczasem jeszcze w marcu tego roku międzynarodowy port lotniczy Hartsfield-Jackson Atlanta przeczuwając możliwość podobnego cyberataku wyłączył swoją bezpłatną sieć WiFi i niektóre funkcje strony www po tym, jak komputery magistratu miasta uległy infekcji szyfrującej. Być może dzięki temu lotnisko o największej liczbie (103,9 mln) pasażerów obsłużonych w 2017 roku nie musiało sprawdzać swojego ostatniego backupu.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto