A A A

Xiaomi znika z listy CCMC

13 maja 2021, 13:20
Amerykański Departament Obrony rezygnuje z wpisania chińskiego koncernu na listę komunistycznych firm wojskowych.
Xiaomi znika z listy CCMC

Inwestowanie dozwolone

Chiński koncern Xiaomi wychodzi zwycięsko ze sporu z rządem Stanów Zjednoczonych.

 

Tuż przed zmianą

W styczniu bieżącego roku, krótko przed objęciem urzędu przez Joe Bidena, amerykański Departament Obrony wpisał koncern Xiaomi na listę „chińskich komunistycznych przedsiębiorstw wojskowych" (CCMC, Chinese Communist Military Company). Zgodnie z rozporządzeniem wydanym wcześniej przez ustępującego prezydenta Donalda Trumpa, obywatelom Stanów Zjednoczonych ani amerykańskim firmom nie wolno inwestować w takie przedsiębiorstwa.

Szefowie Xiaomi odwołali się od decyzji ministerstwa obrony do sądu. W połowie marca sędzia Rudolph Contreras wydał orzeczenie, które tymczasowo wstrzymywało wpisanie koncernu na listę CCMC.

Obecnie Departament Obrony zdecydował się nie odwoływać od orzeczenia blokującego uznanie Xiaomi za komunistyczną firmę wojskową, wykorzystywaną m.in. w celu pozyskania nowoczesnego sprzętu i technologii dla chińskiej armii. Wątpliwości związane z powiązaniami przedsiębiorstwa z władzami ChRL mają zostać wyjaśnione podczas rozmów przedstawicieli administracji USA i władz firmy.

Po opublikowaniu komunikatu o zakończeniu sporu cena akcji Xiaomi wzrosła na hongkońskiej giełdzie o 6,71%.

fot. Anna Varsányi – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto