A A A

Yanosik i AmberOne – razem dla kierowców

17 czerwca 2014, 09:30
Podróż samochodem wydaje się być najlepszym wyborem w dotarciu na wakacje. Teraz podróż będzie jeszcze wygodniejsza, dzięki funkcji asystenta kierowcy.
Yanosik i AmberOne – razem dla kierowców

Yanosik to popularny komunikator dla kierowców, który występuje m. in.w formie bezpłatnej aplikacji na smartfony (pobranej już ponad 1,5 mln razy). Za jej pośrednictwem kierowcy mogą wzajemnie informować się o sytuacji na drodze. Oprócz funkcji ostrzegającej, Yanosik pełni także szerszą rolę asystenta kierowcy. Pozwala na wyznaczenie trasyz ominięciem korków, podgląd cen paliw na stacjach benzynowych oraz opinii na temat przydrożnych restauracji. W ostatnim czasie aplikacja wzbogaciła się też o kolejną funkcję - asystenta kierowcy na AmberOne Autostradzie A1. Tym razem innowacyjny projekt objął północny odcinek A1 - Rusocin - Czerniewice.

Co zyskują kierowcy?

Przede wszystkim użytkownicy zostaną poinformowani o wjeździe oraz wyjeździe z danego odcinka autostrady. Po wjeździe na A1 w aplikacji Yanosik pojawi się ikona, po kliknięciu której wyświetlone zostaną przydatne informacje, takie jak opłaty, zjazdy oraz kontakt. Ciekawym usprawnieniem jest reagowanie przez aplikację na zmniejszenie prędkości pojazdu do określonej wartości(z wyłączeniem zjazdów, wjazdów, MOP oraz PPO). W takiej sytuacji aplikacja poinformuje kierowcę, na którym kilometrze autostrady się on znajduje. Wyświetli również numer kontaktowy do Centrum Zarządzania Autostradą. Kierowca nie musi więc udawać się do kolumny alarmowej (co w razie niesprzyjających warunków pogodowych może być kłopotliwe), ale ma możliwość zadzwonienia po pomoc bez wychodzenia z samochodu. Aplikacja przypomni także jak należy postępować w razie awarii (włączenie świateł awaryjnych, ustawienie trójkąta ostrzegawczego). Ważnym udogodnieniem jest również informowanie o odległości do najbliższej oraz kolejnej stacji paliw, co znacznie ułatwi planowanie postojów. Producent aplikacji planuje także kolejne usprawnienia w informowaniu na autostradzie.

Zupełnie nowy projekt

Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to jedyny taki projekt w Europie, łączący informowanie o sytuacji na autostradzie z tak dużą społecznością kierowców. Emitowanie komunikatów z autostrady w Yanosiku to znacznie nowocześniejszy projekt niż znany na zachodzie system TMC, stosowany w fabrycznych radiach samochodowych. Współpraca z systemem Yanosik pozwala na obustronną wymianę informacji. Dzięki temu zarówno operator autostrady zyskuje nowy kanał informacyjny do przekazywania kierowcom różnych komunikatów, jak i podróżujący poprzez swoje zgłoszenia do systemu, poprawiają przepływ informacji.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto