A A A

Zegar atomowy na rękę

9 października 2013, 12:49
Zegar atomowy na rękę

Firma Bathys Hawaii zaprezentowała jeden z najbardziej niezwykłych zegarków na świecie. Cesium 133 został wyposażony w cezowy zegar atomowy.

Dzięki zamontowanemu zegarowi atomowemu, Cesium 133 ma być wyjątkowo dokładny. Może w nim wystąpić odchylenie o jedną sekundę w ciągu tysiąca lat, czyli czasu który będzie wiecznością dla jego właściciela.

Budowa Cesium 133 była możliwa dzięki połączeniu sił Bathys Hawaii z National Institute of Standards and Technology (NIST). NIST w 2004 r. stworzył pomniejszoną wersję zegara atomowego. Miniaturowa komora z cezem, dioda laserowa, polaryzatory i fotodioda, które w zegarku zamontowano rozmiarem przypominają standardowe mechanizmy zegarka kwarcowego.

Zegarek Cesium 133 ma dwie poważne wady. Nie należy do najmniejszych i sporo kosztuje. Za jedną sztukę atomowego zegarka na rękę trzeba zapłacić 12 000 dol.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto